Gündoğan Köyü, doğal kaynakları, efsaneleri ve gizemli atmosferiyle ruhu dinlendiren bir şifa destinasyonu olarak tanınıyor. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da, şifalı suyu ve yağlı taşıyla doğanın mucizelerini keşfetmek isteyen misafirlerini bekliyor.

Yozgat’a Sadece 140 Kilometre Uzaklıkta Şifa Saçıyor! (1)

ŞİFALI SU İLE LEZZETLİ BİR MOLA

"Ekosisteme ve tüm canlılara zarar veriyor" "Ekosisteme ve tüm canlılara zarar veriyor"

Bulamur Köyü olarak da bilinen Gündoğan Köyü'nün 28 derece sıcaklığındaki suyu, rivayete göre böbrek taşlarına iyi geliyor. Bu şifalı su ile demlenen çayın eşsiz tadı da ziyaretçileri mest ediyor.

GÜNDOĞAN KÖYÜ'NÜN ŞİFA KAYNAĞI

Cilt problemlerine doğal çözüm arayanlar için çekici bir adres olan Gündoğan Köyü, Yeşilyurt ilçesinden 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özellikle şifalı olduğuna inanılan su kaynağı, ılık dokusu ve cilde sağladığı yumuşaklıkla dikkat çekiyor.

Yozgat’a Sadece 140 Kilometre Uzaklıkta Şifa Saçıyor! (3)

YAĞLI TAŞIN GİZEMLİ ETKİSİ

Söz konusu su kaynağına yakın bir noktada yer alan bir metre uzunluğundaki dikili taş, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Taşın üzerinden çıkan yağın cilde iyi geldiğine inanılırken, taşın kökeni hala bir sır olarak korunuyor.

Yozgat’a Sadece 140 Kilometre Uzaklıkta Şifa Saçıyor! (2)

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARLA DESTEKLENMEYEN EFSANE

Bölge sakinleri ve ziyaretçiler, yağlı taşın ve şifalı suyun cilde olan olumlu etkilerini dile getirirken, bu iddiaların bilimsel bir temele dayanmadığı biliniyor. Ancak şehir dışından gelen ziyaretçiler, suyun sivilcelere, lekelere ve yaralara iyi geldiği inancıyla köyü ziyaret etmeye devam ediyor.

İÇSEL VE DIŞSAL FAYDALAR

Şifalı su, sadece cilde olan etkileriyle değil, aynı zamanda içimiyle de dikkat çekiyor. Güzel tadı ve içimi kolaylaştıran sıcaklığıyla, ziyaretçilere hem içsel hem de dışsal bir deneyim sunuyor.

Kaynak: Tokat Haber