İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Üniversite Polisi” uygulaması kapsamında il merkezi ve ilçelerde Özel ve Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor.

Öğrenciler Bilgilendiriliyor 2

Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından 19-25 Şubat tarihleri arasından 11 öğrenci yurdundan toplam 205 öğrenciye eğitim verildi.

Eğitimlerde emniyet personeli öğrencilere, sosyal medya bağımlığı, siber zorbalık, güvenli internet, sosyal medya güvenliği, teknoloji bağımlılığı, Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) ve Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu (UYUMA) konularında bilgilendirme yaptı.

Öğrenciler Bilgilendiriliyor

UYUMA PROJESİ NEDİR?

UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.
Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlar, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır.

Öğrenciler Bilgilendiriliyor 1

KADES NEDİR?

Vali Özkan'dan anlamlı 23 Nisan mesajı Vali Özkan'dan anlamlı 23 Nisan mesajı

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği, Kadın Destek Uygulamasını (KADES), T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Muhabir: Hakan Demirbaş