Başkan Güngör, buğday ekili alanlarda tarla faresinin zararlarının olduğunu belirterek, çiftçilerin ürünlerinin kontrol etmeleri ve gerekli mücadeleye başlamalarını söyledi.

Tarla faresi uyarısı

Başkan Güngör konu ile alakalı yaptığı açıklamada: “Tarla Faresi genellikle tıknaz vücutlu, başı büyükçe, burnu basık ve kulakları kısadır. Kuyruk vücuda oranla kısa olup vücut uzunluğunun beşte biri kadardır ve başlangıç noktasından ucuna kadar kısa, seyrek ve açık renk kıllarla kaplıdır. Gebelik süreleri 3 haftadır. Doğan yavrulardan ortalama yüzde 40 kadarı çeşitli nedenlerle ölürler. Doğumdan 15-20 gün sonra sütten kesilen yavrular kendileri beslenmeye başlarlar ve bu andan itibaren zararlı olurlar. 2-3 ay içinde ergen olurlar. Ortalama 3-4 yıl yaşamaktadır” diye konuştu.

Tarla faresi uyarısı3

Başkan Güngör açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Tarla fareleri beslendiği alanda üç çeşit delik açar. Bunlar; 1 beslenme deliği, 2 hafriyat (toprak çıkarma) deliği, 3 dışkılama deliğidir. Zararlı olduğu Bitkiler Tüm tarla, bahçe ve çayır-mera bitkileri, özellikle buğday, arpa, yulaf, mısır, yonca ile sebze ve meyvelerde zarar yapmaktadırlar. Ayrıca özellikle genç orman ağaçları başlıca konukçularıdır. Zarar ŞEKLİ Kültür bitkileri ile çayır-mera bitkilerinin yeşil aksam, tohum ve meyvelerini, ayrıca yiyecek bulamadığı durumlarda, meyvelik ve ormanlarda fidanların gövdelerini (özellikle kök boğazı) yemek, kemirmek, kesmek ve kirletmek suretiyle zarar yaparlar. Beslendikleri alandaki besin tükendiğinde başka alanlara da geçerek zararlarına devam ederler. Sıcak aylarda yeşil, serin aylarda kuru yemi fazla yerler.”

Tarla faresi uyarısı1

Milli Savunma Bakanı Güler açıkladı: Bedelli askerlikte temel eğitim kalkıyor mu? Milli Savunma Bakanı Güler açıkladı: Bedelli askerlikte temel eğitim kalkıyor mu?

Tarla faresi ile mücadele konusunda bilgiler veren Başkan Güngör, “Doğal düşmanları tarla farelerinin başlıca doğal düşmanları kedi, köpek, tilki, gelincik, sansar, baykuş, leylek, kerkenez, atmaca, doğan, şahin, kartal ve yılanlardır. Doğal dengenin bozulmadığı ortamlarda, bu doğal düşmanlar tarla farelerini büyük ölçüde baskı altında tutmaktadırlar. Bu canlıların korunmaları için avlanmamaları ve tarlalarda hastalık ve zararlılara karşı gereksiz olarak tarım ilacı kullanılmaması gerekmektedir. Kültürel önlemler derin toprak işlemesi, münavebe (ekim nöbeti), tarla temizliği gibi önlemlerle zarar bir dereceye kadar azaltılabilmektedir. Mekanik mücadele kapan kullanmak ve işlek delikleri su ile soldurmak suretiyle de mücadele yapılabilmektedir. Kimyasal mücadele kimyasal mücadele, iklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. Ancak en uygunu ve etkili olanı, kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları erken ilkbahar ile kışa girişte sonbahardır. Tarla fareleriyle bulaşık alanlarda 25 metrekarede 5 işlek delik sayıldığında mücadeleye başlamak gerekirse de bitki çeşidine ve uğranılan ürün kaybının fazla oluşuna göre daha az delik olması durumunda da mücadeleye başlanabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Alpaslan Demir