Fırıncılar, vatandaşların özellikle iftar sofrasında görmeyi istediği sıcak pideleri hazırlamak için yoğun mesai harcıyor.

Açıklamalarda bulunan Star Pide Fırın sahibi Ali Aslan, eksiklikleri tamamladıklarını belirterek, Ramazan’ın gelmesini dört gözle beklediklerini söyledi.

Ramazanın Vazgeçilmezi Pide Için Fırınlarda Hazırlıklar Tamam (4)

Aslan, Ramazan’dan 10- 15 gün önce pide üretimine başladıklarının altını çizerek, "Hem yavaş yavaş vatandaşlarımız Ramazan’a alışıyor hem de kandil günlerinde çoğunlukla oruç tutuyorlar. Ramazan’a hazırlık da bu vesileyle başlamış oluyor" dedi.

Kendileri gibi çoğu fırının 24 saat çalıştığını ifade eden Aslan, Ramazan’a özel olarak vardiyalarında değişikliğe gittiklerini bildirdi. Aslan, talebin karşılanması için daha fazla çalışanla hizmet vereceklerini aktararak, "Şimdi Ramazan için bütün hazırlıklarımızı tamamladık, Ramazan’ın gelmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız da bu konuda sabırsız" diye konuştu.

Pide tüketirken dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgi veren Aslan, vatandaşların ilk günün verdiği açlıkla sıcak pide tüketmek istediğini dile getirerek, "Pideyi genelde ılık veya soğumuş şekilde tüketmeleri hem mide sağlığı hem de hazmetme açısından daha sağlıklı olur" ifadelerini kullandı.

Ramazanın Vazgeçilmezi Pide Için Fırınlarda Hazırlıklar Tamam (2)

“VATANDAŞLAR SICAK VE TAZE TÜKETMEYİ TERCİH EDİYORLAR”

Vatandaşların genelde günlük tüketebileceği miktarda pide satın aldığının altını çizen Aslan, günlük sıcak ve taze pide alıp o şekilde tüketmeyi tercih ettiklerini söyledi. Aslan, pidenin bir veya iki gün beklemesi halinde poşetlenip buzdolabında saklanabileceğini belirtti.

Pide fiyatlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Aslan, "Maliyetlerimizi geçen seneyle kıyaslayacak olursak, pidelik unun bir çuval fiyatı 400 lira civarındaydı. Bu sene 650 lira arasında değişiyor. Personel ve yakıt giderlerimiz ile maya, susam ve pide için olmazsa olmaz yumurta giderlerimiz arttığı için açıklanan fiyat şu an 250 gramı 12 buçuk lira, 420 gramı ise 25 lira üzerinden satışını yapacağız. Tekli veya çiftli pide olarak iki çeşit satacağız" diye konuştu.

Ramazanın Vazgeçilmezi Pide Için Fırınlarda Hazırlıklar Tamam (1)

Yargıtay'dan sürpriz karar: Yozgatlı emeklileri yakından ilgilendiriyor! Yargıtay'dan sürpriz karar: Yozgatlı emeklileri yakından ilgilendiriyor!

Aslan, vatandaşların doyuruculuk açısından daha çok çiftli pideyi tercih ettiklerini, ona göre pide üretim sayılarını ayarladıklarını ifade ederek, "Rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ile susama veya yumurtaya alerjisi olan insanlar, susamsız ve yumurtasız pideyi tercih ediyor. Çoğunluğa bakacak olursak bol susamlı ve yumurtalı pide tüketiliyor" dedi.

Bütün vatandaşların Ramazan ayını kutlayan Aslan, Ramazan’ın ülkeye huzur, güven ve sağlık getirmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

Ramazanın Vazgeçilmezi Pide Için Fırınlarda Hazırlıklar Tamam (3)

“ÇALIŞAN SAYIMIZI ARTIRIYORUZ”

Aslan, pide için hazırlıklara önceden başladıklarını belirterek, "Ramazanda oluşan talebe yetişebilmek için çalışan sayımızı artırıyoruz" dedi.

Yıl boyunca pide özlemi olan insanların ramazanın başlamasıyla ihtiyacından fazla pide satın aldığına dikkati çeken Aslan, "İhtiyaçtan fazla alınınca bayatlayan pideler genellikle çöpe gidiyor. Bir fırıncı olarak vatandaşların bu konuda bilinçli olmasını ve ihtiyacı kadar satın almasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Belirlenen pide fiyatlarına da değinen Aslan, artan maliyetlere dikkati çekerek, Ramazan boyunca vatandaşlara ucuz pide yedirmek istediklerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi