Yozgat Milletvekilleri Aziz Yıldırım ile buluştu! Yozgat Milletvekilleri Aziz Yıldırım ile buluştu!

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü personellerine "Teknoloji Bağımlılığı" ve "Tütün Bağımlılığı" semineri düzenlendi.

Sosyolog Merve Er ve Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Eğitimcisi Elif Şahiner tarafından gerçekleştirilen seminerde 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü personeli bilgilendirildi.

Personeller Bilgilendirildi

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Teknoloji bağımlılığı, akıllı telefonun ortaya çıkışıyla kişinin sosyal medyada, oyunlarda, online alışveriş sitelerinde ve uygulamalarda bilinçsiz, kontrolsüz ve takıntılı bir şekilde zaman harcamasıdır. Bu zaman harcama kişiyi aynı zamanda sosyal hayattan da soyutlar.

Teknoloji bağımlılığı ile mücadele eden insan sayısında özellikle internet ve akıllı telefonların ortaya çıkışı ile birlikte ciddi bir artış yaşanmıştır. Bireyler çevrimiçi iken beyinlerinde gelişen nörolojik değişiklikler göz önüne alındığında teknoloji bağımlılığı davranışsal bağımlılıklar başlığı altında incelenir. Davranışsal bağımlılıklar başlığı altında incelenen diğer yaygın alışkanlıklar kumar ve seks bağımlılıklarıdır. 

Teknoloji bağımlılığı aynı zamanda dijital bağımlılık, internet bağımlılığı ya da internet kullanım bozukluğu olarak da adlandırılır. Teknoloji bağımlılığının, çocukların gelişimine zarar vermemesi adına profesyonel bir destek alınarak gelişim sürecinde dengeli bir role sahip olmalıdır.

Personeller Bilgilendirildi3

TÜTÜN BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Tütün, dünyada en çok suistimal edilen maddelerden biridir. Nikotin, tütündeki temel bağımlılık yapan kimyasaldır. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000'den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Hastalık kontrol ve önleme merkezleri, tütünün yılda 6 milyon ölüme neden olduğunu tahmin ediyor. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.

Muhabir: Alpaslan Demir