Yozgat’ta havaların soğuması sonrası, abdest alan vatandaşların işini kolaylaştırdığı bilinen ve fiyatları 150 ila 175 lira arasında değişiklik gösteren meste talep arttı.

Ortadoğu'da ortalık kızışıyor! İsrail: "İran ile savaşımız an itibari ile başladı" Ortadoğu'da ortalık kızışıyor! İsrail: "İran ile savaşımız an itibari ile başladı"

Mest (1)
Kış mevsiminin etkilerinin hissedildiği Yozgat’ta vatandaşların mest talepleri arttı.

Mest (5)

Halk arasında ‘mes’ olarak da söylenen ve Arapça’da ‘sıvazlama’ anlamına gelen ‘mesh’ kelimesinin Türkçe’deki karşılığı olan mest ile abdest alırken ayakların yıkanmayarak sadece bu ayakkabının ıslak elle sıvazlanmasının yeterli sayıldığı biliniyor. Ayağı yıkama meşakkatinden değil, sünnete uymak ve soğuktan korunmak niyetiyle giyilen mestleri genel olarak yaşlılar tercih ederken fiyatları 150 ila 175 lira arasında değişiklik gösteriyor.

Mest (6)

“KIŞ AYLARINDA TALEPLER YÜKSELİYOR”

Burcum Ayakkabı sahibi Ahmet Ok, “Mest hem kışın ayakların üşümesini önleyen hem de namaz kılanlar için abdest tutan deriden yapılan bir malzemedir. Bu Osmanlı İmparatorluğu zamanında bile olan bir gelenek. Vatandaşlar hala kullanıyorlar ve talepleri oluyor. Özellikle kış aylarında talepler yükseliyor. Yaşlı vatandaşların kullanımı daha yoğun. Kuryeler ayaklarının üşümemesi için alıyor. Abdest alırken üzerine meshedildiğinde o geçerli sayılıyor. Fiyatları malzemesine göre değişiyor” dedi.

Muhabir: Alpaslan Demir