Akdağmadeni’nde koyun yetiştiriciliğiyle uğraşan Yusuf Atılgan, organik olarak beslediği koyun sürülerinin tuz ihtiyacını, ilkel şekilde araziye sıra sıra dizdiği yassı taşlar üzerine serpiştirerek karşılıyor.

Tuz Ihtiyacını Doğal Karışılıyor3

Fabrikasyon yeminden uzak durduğunu belirten Atılgan, koyunlarını organik şekilde, arpa ezmesi, fiğ ve mercimek kesi gibi besin maddeleriyle yetiştirdiği için, en az hafta da ya 10 gün de bir defa tuza ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Hayvanların büyümesi sağlıklı ve düzgün işleyen bir vücut sağlığı için hayvanların da tuza ihtiyaçları olduğunu vurgulayan koyun yetiştirici Yusuf Atılgan, en az haftada bir gün tuz verilmesinin aynı zamanda da hastalıklara ve karşı bağışıklık ve direnç kazanmasını sağladığını belirtti.

Tuz Ihtiyacını Doğal Karışılıyor2

Akdağmadeni ilçesinin Körük Köyü’nde koyun yetiştiren, meralarda otlatan ve geçimin bu surette sağlayan Yusuf Atılgan, "Hayvanlara tuz verilirken değişik yöntemler kullanıldığını ama geleneksel olarak sürdürdüğü yası taşlara serpiştirmek suretiyle hayvanlarımızı tuz gereksinimini karşılıyorum" dedi.

Atılgan, "Tuz verilmezse, hayvanlar; poşet yer, duvar yalar toprak yer" diye konuştu.

Geleceğin matematikçileri Yozgat'ta buluştu! Geleceğin matematikçileri Yozgat'ta buluştu!

Hazır olarak tüketilen hayvan yemi ürünlerinde tuz bulunduğunu ifade eden Atılgan, organik yetiştiriciler, yetiştirdikleri hayvanlara mutlaka yeteri miktarda tuz vermelidir diyerek hatırlatmalarında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi