Birçok konuda vatandaşları uyarıda bulunana Yozgat Valiliği, kadına karşı şiddetle mücadeleye karşı vatandaşları uyardı.

Yozgat Valiliği kadına karşı şiddetle mücadelede akıllı çözüm olan Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES) hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Akıllı çözüm KADES 1

Yozgat Valiliği sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada; “İhtiyacınız olduğu anda, KADES yanınızda. Kadına karşı şiddetle mücadelede akıllı çözüm: Kadın Destek Mobil Uygulaması (KADES)” ifadelerini kullandı.

Akıllı çözüm KADES

Yozgat Şehir Hastanesi'nde hastaların gönülleri ısındı! Yozgat Şehir Hastanesi'nde hastaların gönülleri ısındı!

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı çözüm KADES 2

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. kimlik numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Kaynak: Hakan Demirbaş