Sıcak havalarda insanların kabusu olan ve kan emerek beslenen kenelerin kalıcı sağlık sorunlarına, hatta ölüme bile sebep olabildiğini söyleyen Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, kenelerin 200’ün üzerinde hastalığın taşıyıcısı olduğunu ifade etti.

Başkan Faruk Anteplioğlu, bu parazitlerle mücadelede ilaçlama ve açık renkli kıyafet giyiminin önemli rol oynadığına dikkat çekti.
Özellikle sıcak havalarda doğada sıklıkla karşılaşan keneler, insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturabiliyor.

81 ilde sistem sil baştan değişti! 81 ilde sistem sil baştan değişti!

Kenelerin neden olduğu hastalıklar zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde kalıcı sağlık sorunlarına, hatta ölüme bile sebep olabiliyor. Başkan Anteplioğlu, yaz aylarına girilmesiyle vatandaşları kenelere ve sebep oldukları hastalıklara karşı uyardı.

200’Ün Üzerinde Hastalığın Taşıyıcısı Olabilir’2

"KENELER DAHA ÇOK YÜKSEK RAKIMLI VE NEMİN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGELERDE GÖRÜLÜR"

Kenelerin, hayatlarını devam ettirebilmek için kan emmek zorunda kalan eklem bacaklılar olduğunu söyleyen Anteplioğlu, "Keneler daha çok yüksek rakımlı (800 metre üzerinde) ve düşük nemin olduğu bölgelerde görülebilmektedir. KKKA virüsünü taşıyan keneler yüksek rakımda ve düşük neme sahip yerlerinde yaşarlar" dedi.

200’Ün Üzerinde Hastalığın Taşıyıcısı Olabilir’3

"200’ÜN ÜZERİNDE HASTALIĞIN TAŞIYICISI OLABİLİRLER"

Kenelerin birçok hastalık yayabileceğine dikkat çeken Anteplioğlu, "Kenelerin tüm dünyada 200’den fazla hastalığı naklettikleri bilinmektedir. Bunların başında ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı gelebilmektedir. Keneler emme esnasında tükürük yoluyla virüsü kana karışabilmektedir. Vatandaşlarımızın özellikle bu dönemlerde ilkbaharın sonu ve yaz aylarında popülasyonun yoğun olduğu dönemde meraya, piknik alanlarına ya da park ve bahçelere gittiklerinde açık renkli elbise giyinmeleri, çorapları paçalarına kadar çekmeleri, elbiselerine repellent uygulamaları ve aktivite sonrası tüm vücutlarını kene yönünden kontrol etmelilerdir" diye konuştu.

200’Ün Üzerinde Hastalığın Taşıyıcısı Olabilir’

"KOPARTMAYIN, EZMEYİN"

Kene tutunmasında yapılabilecek en önemli davranışın en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak olduğunu kaydeden Anteplioğlu, "Kene ile karşılaşıldığında vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekir. Keneyi hiçbir şekilde kendi imkanlarıyla çıkartmamaları, kopartmamaları ve ezmemeleri gerekir ki keneler hastalığı yaymasınlar" şeklinde konuştu.
Anteplioğlu, keneye karşı alınabilecek önlemler hakkında da bilgiler vererek, "Meraların sürülmesi, tarlaların biçilmesi, otların kurutulması ve sökülmesi gibi kene popülasyonunu önleyici fiziksel önlemlerin yanı sıra kimyasal mücadelede yapılmalıdır. En etkili yöntemlerden biri olarak bilinen hayvanların üzerinde veya çevresinde bulunan kenelerin akarasidler tarafından yok edilmesidir. Ancak geniş çaplı bir çevre mücadelesinin ekolojik dengeye zarar vereceği, insan da dahil birçok canlı türünün sağlığını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi