SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, gönüllülük faaliyetlerinin 14 Nisan-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında 40 gün süreyle Sorgun'da düzenleneceğini söyledi. 

Sorged Gönüllü Arıyor3

Uğuz yaptığı açıklamada, “Avrupa Dayanışma Programı (ESC), gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişimidir. Gençleri daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak, savunmasız insanları desteklemek ve toplumsal zorluklara cevap vermek için bir araya getirmektir. Program, yardım etmek, öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen gençlere ilham verici ve güçlendirici bir deneyim sunmaktadır” diye konuştu.

Sorged Gönüllü Arıyor1

YÜKSEK ÖNCELİKLİ ALANLARDA GÖNÜLLÜ EKİPLER PROGRAMI

“Gönüllülük ekipleri, en az 5 kişiden oluşan grupların 2 hafta ile 2 ay arasında bir süre boyunca birlikte gönüllülük yapmasına olanak sağlayan dayanışma faaliyeti” olduğunu dile getiren Başkan Uğuz, “Yüksek Öncelikli Alanlarda Gönüllülük Ekipleri, en az iki farklı ülkeden 18-30 yaş arası gençlerin dayanışma amacıyla bir araya gelerek yürüttükleri gönüllülük faaliyetlerini destekleyen büyük ölçekli, etkisi yüksek projelerdir” dedi.

Sorged Gönüllü Arıyor2

Sport for Healthy Life (Sport4HealthyLife) detaylarından bahseden Uğuz şunları söyledi:

“Gönüllülük faaliyetleri 14 Nisan-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında 40 gün sürecektir. 

Gönüllüler haftanın belirli günlerinde spor kurslarına katılacak ve  spor, sağlıklı beslenme, çevre ve kanser üzerine çeşitli faaliyetler düzenleyecekler. 

Gönüllüler haftada 35 saat gönüllülük faaliyetlerinde bulunacak ve haftada 2 (iki) gün tatil yapacaktır.

Pazarlar kuruldu! Sayılı günler kala kurbanlıklar görücüye çıktı Pazarlar kuruldu! Sayılı günler kala kurbanlıklar görücüye çıktı

Gönüllüler hafta içi veya hafta sonu 10.00-17.00 saatleri arasında gönüllülük faaliyetlerinde yer alacaktır.

Program kapsamında gönüllülere 40 gün için 200 Euro cep harçlığı ödemesi yapılacak. Yozgat dışından katılacak katılımcıların seyahat, konaklamaları ve yemek masrafları proje bütçesinden karşılanacaktır.

Gönüllülük takımında Türkiye'den ve  İtalya, Romanya ve Ürdün'den, olmak üzere toplamda 16 genç katılım sağlayacak. 

Gönüllülük programına Yozgat ve Türkiye genelinde ikamet eden gençler başvuru yapabilir.

Gönüllülük faaliyetleri Sorgun'da gerçekleşecektir.

Sorged Gönüllü Arıyor

Gönüllülük programını başarıyla tamamlayan katılımcılara Youthpass Sertifikası verilecektir.

Gönüllülük programına 18-30 yaş grubu aralığındaki gençler başvuru yapabilir.

Daha önce bireysel kısa dönem (2 ay) ve uzun dönem (12 ay) gönüllülük yapan katılımcılar bu projeye başvuru yapabilir.

Gönüllülerle görev ve sorumluluklarını içeren bir gönüllülük sözleşmesi imzalanacaktır.

Gönüllülerin seçiminde, proje formundaki sorulara verilen cevapların kalitesi, projeye olan ilgisi ve motivasyonu, dil yeterliliği ve gönüllülük çalışmaları kriterleri göz önünde bulundurulacaktır.

Gelen başvurular Sorgun Gençlik Derneği tarafından oluşturulan komisyon tarafından okunup, değerlendirecek. Değerlendirmesi olumlu olan potansiyel gönüllüler ile bir ön görüşme yapılacaktır.

Katılımcıların en az B1 seviyesinde İngilizce konuşabilmesi gerekmektedir. (Dil seviyelerini tespit etmek için İngilizce mülakat yapılacaktır)”

Muhabir: Hakan Demirbaş