Yıllardır Yozgat’ta aktarlık mesleğini sürdüren Mustafa Yenice, kış aylarında ortaya çıkan hastalıkların daha çabuk atlatılması ve sağlıklı bir kış geçirilebilmesi için bazı önerilerde bulundu.

Baharat karışımı önerisi  (3)

Baharatların birçok hastalıktan korunma ve vücut direncini artırmada oldukça etkili olduğunu ifade eden Yenice, “Malum kış ayları geliyor, havalar soğumaya başladı ve bu dönemde vücudu dinç tutacak takviye gerekiyor. Baharat karışımı ürün, özellikle öksürük, grip, nezle ve birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Baharat karışımı içerisinde çörek otu, zerdeçal, karabiber, çok az toz tatlı biber, toz acı biber ve zencefil yer alıyor. Bu karışım bal, yoğurt ya da sıcak suyla tüketebilir. Sabah güne başlarken aç karınla alınır" dedi.

Baharat karışımı önerisi  (6)

Bu baharatların mikroplardan koruyucu ve C vitamini açısından çok zengin olduğunu ifade eden Yenice, “Çörek otu çok önemlidir. İçinde timokinon olduğu için aynı zamanda kalp damar sağlığında da iyidir. Karabiber, zerdeçalı aynı zamanda aktifleştiren bir baharattır. Mikroplardan koruyucu ve C vitamini açısından çok zengin olan toz acı biber, zencefil ve sumak. Bu 6 baharatı eksik etmeyin" şeklinde konuştu.

Türk Kızılay’ından Yozgat’a ödül Türk Kızılay’ından Yozgat’a ödül

Baharat karışımı önerisi  (5)
ÇOCUKLAR İÇİNDE ÖNEMLİ
Bu karışımın, özellikle ilkokula giden çocuklara balla beraber karıştırdığında beğenerek tüketeceğini söyleyen Yenice, “Tarif ettiğim bu karışımı yapın bir kavanoz içinde hazır halde bulundurun. İyice karıştırdığınızda emin olduktan sonra yaklaşık şöyle bir çay kaşığı kadarını başka bir kabın içine koyun ve bunu yoğurtla, ister balla, ister sıcak suyla karıştırın. Aç karnına bunu direkt tüketin. Çörek otu, zerdeçal, karabiber, toz acı biber, zencefil ve sumak. Bunların hepsi faydalı ürünler. Bunlardan hepsinden az az miktarda karıştırın, karabiber ve acı biberden daha az koyun. Bu karışıma en fazla zerdeçal konulacak” dedi. (Ahmet Ayverdi)

Kaynak: İleri Gazetesi