1 yıl boyunca sürdürdüler: Yozgat’ta açıldı! 1 yıl boyunca sürdürdüler: Yozgat’ta açıldı!

Koyunların kuzulama döneminin başlamasıyla birlikte birçok ilde olduğu gibi Yozgat’ta da koyun kuzu buluşmaları birbirinden güzel görüntüler oluşturuyor.

Yürekleri Isıtan Görüntü (2)

Bahar mevsimiyle birlikte doğumu gerçekleştirilen koyunlar, bir süre yavrularıyla aynı mekanda bırakılıyor. Daha sonra ayrı yere konulan kuzular süt emmeleri için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere anneleriyle bir araya geliyor.

Yürekleri Isıtan Görüntü (4)

Buluşma saatinin yaklaşmasıyla koyunlar dışarıda, kuzular ise ağıllarda melemeye başlıyor. Kapının açılmasıyla birlikte anne ve yavrular birkaç dakika içinde ses ile kokuları sayesinde birbirlerini buluyor. O anlar ise renkli ve duygusal görüntüler oluşturuyor. O anlar dron ile havadan görüntülendi.

Yürekleri Isıtan Görüntü (3)

"GÜNDE İKİ KEZ KUZULARI SÜT EMMELERİ İÇİN ANNELERİYLE BULUŞTURUYORUZ"

Sorgun ilçesine bağlı Kodallı köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan 41 yaşındaki Celal Yazır, “Köyümde küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorum, 500 hayvanım var. Günlük 2 kez kuzularımızı anneleriyle buluşturuyoruz. Sabah meraya otlamaya giden koyunları ikindi vakti yavrularıyla buluşturuyoruz. Bir saat bir arada kalıyorlar, kokuları ve sesleri ile birbirlerini tanıyorlar. Daha sonra koyun ve kuzuları ayırıyoruz. Koyunlar tekrardan meraya gidiyor. Günde iki kez kuzuları süt emmeleri için anneleriyle buluşturuyoruz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi