Yozgat İmam Hatip Lisesi'nde yapılan deprem tatbikatında, siren sesiyle sınıflarda öğrenciler ve öğretmenler çök-kapan-tutun yöntemiyle kendilerini korumaya çalıştı, daha sonra okul boşaltıldı.

tatbikat (5)

Tatbikata katılan Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Şubat'ta 11 ili etkileyen bir deprem felaketinin yaşandığını anımsatarak, depremlerde nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

tatbikat (7)

Yozgat Şehir Hastanesi'nde toplantılarla geleceğe yönelik ilk adımlar atıldı! Yozgat Şehir Hastanesi'nde toplantılarla geleceğe yönelik ilk adımlar atıldı!

Özkan, tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin çök-kapan- tutun tatbikatı yaptığını ifade ederek, "Bir deprem anında öğrencilerimiz açısından bir farkındalık oluşturmak kendileri öğrenirken aynı zamanda da onların vasıtasıyla ailelere de ulaşmak gayesi içeriyor. Çocuklarımız gerçekten devam eden sürekli bu tatbikatlar neticesinde son derece sakin bir şekilde sirenle birlikte çöktüler, kapandılar, tutundular ve sakin bir şekilde okulu tahliye ettiler" dedi.

tatbikat (10)

İl AFAD Müdürü Rifat Genç de 13 Ekim Dünya Afet Riskinin Azaltılması Günü kapsamında deprem tatbikatı yaptıklarını anlatarak, "Amacımız deprem risklerinin her zaman var olduğunu bilerek gerekli tedbirlerin alınması yönünde farkındalık oluşturmak. Protokolümüzle birlikte eşlik ettiğimiz Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde de tahliye tatbikat başarılı bir şekilde yerine getirdik. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Kaynak: AA