TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen 80 maddelik torba teklif, bir dizi önemli düzenlemeyi içeriyor. Bu teklifte öne çıkan gelişme, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına odaklanıyor.

TBMM'de torba teklif 1,8 milyar lira borç silinecek (1)

Ödemelerini gerçekleştiremeyen veya yapılandıramayan vatandaşların GSS prim borçları, torba teklif kapsamında silinecek.

TBMM'de torba teklif 1,8 milyar lira borç silinecek (3)

Yeni düzenleme ile birlikte, 2014 öncesine ait olan 1 milyon 879 bin 401 borçlu vatandaşın toplamda 1 milyar 835 milyon 604 bin liralık borcu affedilecek.

TBMM'de torba teklif 1,8 milyar lira borç silinecek (4)

Yozgatlılar ikinci el araç mı almak istiyorsunuz? İşte en uygun otomobiller Yozgatlılar ikinci el araç mı almak istiyorsunuz? İşte en uygun otomobiller

Türkiye gazetesinin haberine göre, torba teklifin bir diğer önemli maddesi ise Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemi üzerinden yapılan bilgi sorgulama hizmetlerini içeriyor.

TBMM'de torba teklif 1,8 milyar lira borç silinecek (2)

Bu çerçevede, özel kuruluşlar tarafından aylık 100 milyon sorgu yapılması durumunda her bir sorgudan alınacak 25 kuruş ile aylık 25 milyon lira, yıllık ise 300 milyon lira gelir elde edileceği öngörülüyor.

1999 sonrası emekilik (2)-1

Ayrıca, cep telefonlarından alınan asgari maktu vergi tutarının her yıl yeniden değerleme oranında güncellenmesi uygulamasının süresi 2033 yılı sonuna kadar uzatılıyor. Bu uygulama ile 2024 yılı için bütçeden 250 milyon lira gelir hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi