Birçok kişinin hayatı boyunca en az bir kez sırt ağrısı problemi yaşadığını aktaran uzmanlar, “Masa başı çalışanlarda yaygın gördüğümüz bu durum telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşması ile de artış göstermiştir” dedi.

Sırt ağrısının sayısız nedeni olabilir! (5)

Sırt ağrısı nedenlerine ilişkin de konuştan uzmanlar şunları söyledi: “Sırt ağrısı omurgamızdan, omurgamızın çevresindeki kas ve yumuşak dokudan veya organlardan yansıyan ağrılar nedeni ile oluşabilir. Kaslarda oluşan spazm ile karakterize olan miyofasial ağrı sendromu en sık görülen sırt ağrısı nedenlerinden biridir.”

Miyofasial ağrı sendromunun duruş bozuklukları, ergonomik olmayan oturma ve çalışma şekli ile ilişkili olduğunu belirten uzmanlar, “Fibromiyalji dediğimiz yumuşak doku romatizması olarak da bilinen hastalıkta da sırt ağrısı sıklıkla görülür” diye konuştu.

Sırt ağrısının sayısız nedeni olabilir! (2)

NEDENİ TÜMÖR DE OLABİLİR

Omurga eğriliği, dejeneratif omurga hastalıkları, nadir görülen sırt fıtığı da sırt ağrılarının nedenleri arasında gösterildiğini ifade eden uzmanlar, “Kemik erimesi olanlarda omurgada ezilme kırığı durumlarında ve iltihaplı romatizmal hastalıklarda, omurgaya ait iyi ve kötü huylu tümörler olması durumunda da sırt ağrısı görülebilir. Kalp karaciğer safra kesesi pankreas gibi organlardan yayılan ağrılar da sırt ağrısına neden olabilir” şeklinde konuştu.

Uzmanlar, omurgaya başka organlardan yayılım gösteren tümörlerin neden olduğu sırt ağrısında, genellikle kilo kaybı halsizlik, iştahsızlık, şiddetli ve geçmeyen, artarak devam eden ağrıların da buna eşlik ettiğini aktardı.

Sırt ağrısının sayısız nedeni olabilir! (3)

TANI NASIL KONULUR?

Sırt ağrısının nedenleri çok geniş olduğundan ayrıntılı fizik muayene ve sonrasında kan tetkiki ultrasonografi, tomografi, manyetik rezonans, emg gibi görüntüleme tetkikleri ile tanı konduğunu dile getiren uzmanlar, tedaviye ilişkin bilgiler verdi.

Uzmanlar şöyle konuştu: “Tedavide antiinflamatuar ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi, iğne tedavileri kullanılmaktadır. Klasik fizik tedavi dediğimiz sıcak uygulama, TENS, ultrason, lazer gibi tedavilerin yanı sıra medikal masaj, manuel terapi, robotik lazer, manyetik alan, andulasyon cihazı gibi uygulamalar tedavi başarısını oldukça artırmaktadır. Kuru iğneleme, nöral terapi, tetik nokta enjeksiyonu, mezoterapi de sırt ağrılarında sıklıkla kullandığımız tedavilerdir.”

Sırt ağrısının sayısız nedeni olabilir! (1)

Yozgat'ta yenidoğan sağlığında önemli adımlar! Yozgat'ta yenidoğan sağlığında önemli adımlar!

TEDAVİDE EGZERSİZLERİN ROLÜ BÜYÜK

Ağrı tedavisinde egzersizin çok önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “İyi planlanmış egzersiz programları, özellikle su içi egzersizler tedavide önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı beslenme, ev ve çalışma ortamının ergonomik hale getirilmesi gibi önlemler faydalıdır. Pilates, yoga, yüzme en çok önerdiğimiz egzersizlerdir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA