Dünya Tütünsüz Günü’nün bu yılki temasının çocukları ve gençleri tütün endüstrisinin müdahalesinden korumak olduğunu söyleyen Dr. Şahin, vatandaşları sigaradan uzak durmaya ve en kısa zamanda kurtulmaya davet etti.

Şahin Zararlarını Anlattı! (6)

Halkı sigaranın zararları konusunda bilinçlendirmeye ve kullanıcıları bırakmaya davet ettiklerini söyleyen Şahin, sigaranın zararları hakkında bilgilendirme yaptı.

Şahin, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan tütün ürünleri kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok önlenebilir hastalık ve erken ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütün ürünü kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere ağız ve gırtlak, soluk borusu, yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ağzı kanseri gibi vücudun pek çok yerinde pek çok kansere sebep olur" dedi.

Şahin Zararlarını Anlattı! (5)

Dünyadaki çocukların yarısının tütün dumanıyla kirlenmiş havayı soluyarak her yıl binlerce çocuğun pasif etkilenim nedeniyle çeşitli hastalıklarla hayatını kaybettiğini söyleyen Şahin, hamilelik döneminde tütün ürünü kullanmanın, bebekler için ömür boyu sürecek çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını kaydetti.

Şahin Zararlarını Anlattı! (7)

Egzersiz yapmak kalbi koruyor Egzersiz yapmak kalbi koruyor

Şahin, "Tütün ürünleri pasif etkilenme yoluyla, kullanmayanlar için de ölümcül zararlar vermektedir. Tütün ürünlerinin her türlüsü zararlıdır ve tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur. Tütün ve tütün ürünleri ile mücadele etmek için koruma ve önleme çalışmaları yürütülmekte olup kişiler bırakmaları için teşvik edilmektedir. ’ALO 171’ Sigara Bırakma Danışma Hattı ile sigarayı bırakmak isteyen kişilere destek verilmektedir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA-Haber Merkezi