Yozgat’ta okulların açılması ile birlikte çocukların beslenme alışkanlıkları önem kazanmaya başladı. Aileler çocuklarının aç kalmasını önlemek için beslenme çantası düzenlerken, Diyetisyenlerinden Cemre Balkan, her çocuğun kendi sağlık ve yaktığı kalori durumuna göre beslenme çantası düzenlenmesi gerektiğinin önemine değinerek, sağlıklı beslenme çantası düzenlemenin püf noktalarından bahsetti.

Doğru beslenme hastalıklardan koruyor 1
“HASTALIKLARDAN KORUNMAYA YARDIMCI OLUYOR”
Çocuk yaştaki sağlıklı beslenme konusuna değinen Medicana Intarnational Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Cemre Balkan, “Okula başlayan çocukların öğünlerinde sağlıklı yemekler yemeleri, gelişimleri açısından oldukça önem taşır. Çocukların büyüme eğrilerini yakalayabilmeleri için makro besin ögeleri ihtiyaçları çocuğunuzun fiziksel aktivite durumu da baz alınarak karşılanmalıdır. Örneğin fiziksel aktvitesi yüksek; antrenmanları olan ya da kilosu beklenenin altında olan bir çocuktan bahsediyor isek yanına daha fazla ara öğün vermeli ve yiyeceklerin porsiyonunu arttırmalıyız. Ancak obezite gözlemlediğimiz bir çocukta ise çoğu zaman içeriği temiz, az kalorili, porsiyonu küçük öğünler tercih etmeliyiz. Örneğin sadece makarna değil de sebzeli makarna ya da meyveli yoğurtlar yerine meyve ve yoğurdu ayrı tüketmek. Çocukluk çağında başlayan sağlıklı beslenme alışkanlığı bireylerin ileriki yaşamında obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi kronik hastalıklardan korunmasına yardımcı olur” dedi.

08 Aralık 2023 Yozgat ve ilçelerinde nöbetçi eczaneler 08 Aralık 2023 Yozgat ve ilçelerinde nöbetçi eczaneler

Doğru beslenme hastalıklardan koruyor 2
“MEYVE SEBZE KOYMAYI İHMAL ETMEYELİM”
Beslenme çantasına koyulacak yiyecekler hakkında bilgi veren Cemre Balkan, “Çocuklarımıza beslenme çantası hazırlarken özellikle mevsimine göre meyve sebze koymayı ihmal etmeyelim. Meyve ve sebze tüketimi çocukların vitamin, mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Sebze sevmeyen çocuklar için sebzeli börekler hazırlayarak çocuğunuzun sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Beslenme çantasında her gün bir meyve bulunmalıdır. Yemekten sonra meyve tüketemeyecekse bile, teneffüs aralarında açlık hissettiğinde açlığını dindirmenin en sağlıklı yolu meyve tüketimidir. Çocuğunuzun enerji ihtiyacını karşılamak için kuru yemişler de ekleyebilirsiniz. Günde 2-3 adet ceviz, 50 gram fındık veya 10 adet badem verebilirsiniz. Beslenme çantası menülerini planlarken aynı besinlerin sık sık ve üst üste kullanılması çocuklar için sıkıcı olabilir. Yiyecek ve içeceklerin besin değeri kadar görüntüsü ve albenisi de önemli. Çocukların hoşuna gidecek eğlenceli sunumlar oluşturmak için alternatifli olmanızda fayda var. Gazlı içecek tüketimi yerine ayran, taze meyve suları tüketilmelidir. Çocukların kantinden paketli atıştırmalık tüketmesini önlemek için beslenme çantasında sağlıklı atıştırmalık olarak muz, elma, meyveli kek, kuru kayısı, kuru üzüm gibi seçenekler sunabilir” diye konuştu. 

Kaynak: İHA