-Tarım kentine bakan eli

-Bakan Fakıbaba, et fiyatlarında üreticiyi de tüketiciyi de mutlu edeceklerini söyledi

-Tarım kentine bakan eli

-Bakan Fakıbaba, et fiyatlarında üreticiyi de tüketiciyi de mutlu edeceklerini söyledi

14 Ekim 2017 Cumartesi 07:05
311 Okunma
-Tarım kentine bakan eli

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden Yozgat’ta bakanlığı ile incelemelerde bulunup, ülke gündemini uzun süredir meşgul eden et fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakanı Fakıbaba, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Yozgat’ta, önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü ziyaret etti, brifing aldı.
Daha sonra Yozgat Valiliğine geçen Bakan Fakıbaba burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
‘Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan'ın Yozgat'a bir ziyareti vardı. O ziyarette STK temsilcileri ile bir araya geldi. Orada et üreticilerinin sıkıntılarını ve dertlerini dinledi. Onların şöyle bir talebi vardı; 'Kesimimiz azaldı, sonumuzun nereye gittiğini bilemiyoruz. Bizim kaygılarımız giderilecek mi?' Buna yanıtınız ne olacak?’ şeklindeki soruya Bakan Fakıbaba,
"Kaygılarının neler olduğunu tam bilemiyorum ama geldiğim günden beri ben hep şunu söylüyorum: Hem üreticinin hem aradaki sanayinin, esnafın hem de son taraf olan tüketicinin hep  yanında ve dengede olacağız. Piyasada regülasyon görevi yapacağız. Mesela en basitinden söyleyeyim; Biz normal üreticiye 3 dolar 95 sente vermiş olduğumuz besilik hayvanı daha ucuza aldık diye 3 dolar 70 sente veriyoruz. Bizim amacımız gerçekten üreticinin mutlu olması. Üretimimizi koruyacağız, bir taraftan sanayiciyi de koruyacağız. Ama et yeme hakkı olan 80 milyon insanın da bizde vebali var, onu da koruyacağız" dedi.

Herkesin fedakârlık yapması gerektiğini ve bu şekilde dengeli bir kazancın elde edilebileceğini belirten Fakıbaba, "Bu hem dinimiz için hem ülkemiz için hem geleceğimiz için çok önemli. Bakın dört tarafımız düşmanla çevrili ve mücadele veriyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız,  her yerde mücadele veriyoruz. Yani bizim fakir fukaramız da et yiyecek. En tabii hakkı. 50 lira bir eti hakikatten fakir fukara yiyemiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Bunu yaparken de biz üreticiye saygı duyuyoruz. Onun da kazanması gerektiğine inanıyoruz ve bu dengeleri gözeteceğiz inşallah" diye konuştu,Bakan Fakıbaba, Yozgat Valiliğini ziyaret ettikten sonra, Kadışehri Kabalı Köyü'ne geçerek, uygulamaya konulan Kabalı Projesi meyve bahçesini gezip, ilgililerden bilgi aldı. Bakan Fakıbaba, Et ve Süt Yozgat Kombina tesislerini gezdi, Yozgat Belediyesi Büyük Sinema ve Kültür Merkezi’nde çiftçilerle bir araya geldi.

Son Güncelleme: 13.10.2017 16:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88