Tepki Büyüyor!

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlık Milli Parkına girişlerin ücretlendirilmesi Yozgatlıların tepkisini çekmeye devam ediyor.

Tepki Büyüyor!

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlık Milli Parkına girişlerin ücretlendirilmesi Yozgatlıların tepkisini çekmeye devam ediyor.

19 Ağustos 2016 Cuma 23:59
539 Okunma
Tepki Büyüyor!
Türkiye’nin ilk milli parkı olmasına rağmen içerisinde hiçbir sosyal tesisin bulunmaması, yeni yapılan parkların çevre düzenlemesinin yapılmaması akşamları ise parklarda aydınlatma direklerinin ve kamelyalardaki direklerin yanmaması vatandaşların tepkisini çekti. Uygulanan fiyat tarifesinin çok yüksek olduğunu belirten vatandaşlar, fiyatların yüksek tutulmasının amacının vatandaşı çamlığa çıkartmamak olduğunu iddia etti.
Milli Parklar, Çamlığa girişlerde yayalar ve bisikletli girişler için kişi başına 4 lira, motosiklet ve ATV’ler için 8 lira, otomobil için 12 lira, minibüs 36 lira, midibüs için 60, otobüs için ise 120 lira ücret belirledi. Fiyatların çok yüksek olduğunu ifade eden vatandaşlardan Ali Rıza Acer, “Biz arkadaşlarımızla çamlığa akşamüzeri geldik. Buraya kamelya yapılmış ışık yok. Bizde piknik tüpüne bağlı lüks lamba getirerek kamelyayı aydınlattık. Bir ücret alınınca hizmetin verilmesi gerekir. Park yapılmış çevre düzeni yok. Her taraf taş toprak. Bu park yeni yapıldı. Böyle düzensiz bir park olamaz.” dedi.
Yurt dışında yaşayan ve tatilde Çamlık Milli Parkına gelen Ahmet Taşdelen de, “Daha önce buraya ücretsiz giriyorduk. Ücret önemli değil. Milli park içerisinde olan sosyal donatılar, gezilip görülecek, eğlenilecek yerler var mı o önemli. Çamlık içinde Allah vergisi çam ağaçlarından başka bir şey yok. Bence yetkililerin ücretten önce Çamlık Milli Parkı sosyal alanlarını geliştirmesi lazım.” diye konuştu.
Çamlık Milli Parkı giriş fiyatlarını çok yüksek bulan vatandaşlardan Ali Taşkın da,

“Çamlık Milli Parkı Türkiye’nin ilk milli parkı olarak bilinmektedir. Ancak ilk milli parka göre içerisinde ağaçtan başka hiçbir şey yok. Yeni günübirlik park ve piknik alanı yapıldı. Onun da çevre düzeni yapılmamış her taraf taş toprak. Sosyal bir mekan yok. Geceleri ışıklar yanmıyor. Ankara’da çok sayıda park bulunuyor ve otomobil ile girişler sadece 5 ile 7 lira arasında değişiyor. Fakat oradaki parklarda her türlü sosyal donatı var çocuklarınızın eğlenecekleri oyun grupları çok fazla.

Temizlik çok güzel yapılıyor. Çamlık Milli Parkında böyle bir şey yok, fiyatlara gelince çok yüksek. Yozgat’a zaten turist gelmiyor. Ayda yılda gelen bir turist otobüsünden 120 lira ücret alıp hiçbir hizmet sunmazsanız kimse Yozgat’ın çamlığına uğramaz. Özellikle Yozgatlının gidecek öyle sosyal alanları bulunmuyor, bazı vatandaşlar hafta sonu Çamlık Milli Parkına çıkıyor. Ücretli olunca buraya sadece zengin insanlar girip çıkacaktır. Dar gelirli insanların buraya gelmesi mümkün olmayacak, yani Çamlık sadece zenginlere sunulacak. Fiyatların çok yüksek olması çamlığı tanıtmaz aksine çamlığın değerini azaltır. Daha önce Kent Orman olarak yapılan ve şimdi Fatih Tabiat Parkı olarak isimlendirilen parkın daha öne milli park dışında tutulurken, şimdi milli parka dahil edildi.” ifadelerini kullandı. 


BASIN KARTI SAHİBİ GAZETECİLERDEN DE ÜCRET TALEP EDİLİYOR 

Milli Parklar Genel Müdürlüğünün http://www.milliparklar.gov.tr/mp/s21.htm internet sayfasında yayımlanan milli parklar kullanım ve ücretlendirilmesi açıklamasında “7 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaşından büyüklerden ücret alınmayacaktır. Kimliklerini ibraz etmeleri kaydıyla giriş ücretleri öğrencilere %50 indirimli uygulanacaktır. Sarı basın kartı sahibi basın mensuplarından giriş ücreti alınmayacaktır. Milli Park içinde bulunan köylerde yaşayan yöre halkından herhangi bir giriş ücreti alınmayacaktır” ibarelerine rağmen bu kuralların Yozgat’ta uygulanmaması dikkat çekti.
Öte yandan geçen hafta Yozgat’ı ziyaret eden ve “Yozgat’a müjdelerle geldim” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Yozgat’a gelişiyle birlikte Çamlık Milli Parkına ücret uygulanmasına vatandaşlar tarafından, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun Yozgat’a müjdesi Çamlık Milli Parkına giriş ücreti getirilmesi oldu.” diye yorumlandı.

Son Güncelleme: 19.08.2016 16:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88