Minnet ve şükranla!

Yozgat’ta 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen bir dizi etkinliklerle kutlanırken vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için kutsal bir mertebeye erişen gaziler ve aileleri yalnız bırakılmadı.

Minnet ve şükranla!

Yozgat’ta 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen bir dizi etkinliklerle kutlanırken vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için kutsal bir mertebeye erişen gaziler ve aileleri yalnız bırakılmadı.

20 Eylül 2016 Salı 09:17
336 Okunma
Minnet ve şükranla!
Yozgat’ta 19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Alanı’nda başlayan program ile başladı. Cumhuriyet Alanı’ndaki programa Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Rektör Salih Karacabey, İl Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İbrahim Yücel, Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekin, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Nedim Elmalı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk  anıtına sırasıyla Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Gazi Nedim Elmalı çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İbrahim Yücel, İslam dininin şehitliği peygamberlere komşu olmakla taçlandırdığını ve Anadolu’yu millete yurt kılan, bin yıllık muhteşem bir maziyi bizlere miras bırakan ecdadın, bunu yüzyıllar boyu süren gazalarla başardığını söyledi. İbrahim Yücel, “Gazilik, şehitlerimizle birlikte inancımızda kutsal kabul edilen iki makamdan biridir. Bu inanç ve bin yıldır yüreğimizde atan vatan sevgimiz, bugün bu toprakları bize armağan eden tüm şehit ve gazilerimize karşı minnet dolu olmamızın da sebebidir” diye konuştu.  İbrahim Yücel’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu.

YURTNAÇ’TAN ÖNEMLİ MESAJLAR
Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen törenin ardından Yozgat Şehit Aileleri Derneği ziyaret edildi. Vali Kemal Yurtnaç burada yaptığı konuşmada vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şehitlik mertebesine ulaşanların aileleri ile gaziler ve ailelerine her zaman pozitif ayrımcılık uygulanacağını vurguladı. Göreve geldiği günden bu yana devlet kurumlarındaki personellere ve çalışma arkadaşlarına gerekli talimat, rica ve önerilerini ilettiğini kaydeden Yurtnaç, “Gazilerimiz ve şehit ailelerimizin bir telefonu bizler için yeterlidir. Onların istek ve taleplerini anında karşılamak bizim görevimizdir. Onların haklarını ne yapsak ödeyemeyiz” dedi. Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın nüfusuna oranla en fazla şehit veren vilayet olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir vilayete hizmet etmek bende daha fazla heyecan uyandırıyor. Her sabah işime daha şevkli ve azimli geliyorum. Böyle bir vilayetin valisi olmaktan ayrı bir gurur duyuyorum” şeklinde konuştu. Kemal Yurtnaç, dernek başkanı Nedim Elmalı’dan şehit aileleri ve gazilerin istek, talep ve dertlerini de dinledi. Çanakkale gezisi talep eden gazilere olumlu yanıt veren Yurtnaç, en kısa sürede şehit aileleri ve gazileri Çanakkale’ye göndereceğini beyan etti. Dernek ziyaretinin ardından gazi ve aileleri öğle yemeğinde il protokolü ile bir araya geldi.

Son Güncelleme: 20.09.2016 09:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol