Mazisi eski…

Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mualla Taşkesen, ölçüm birimi anlamına gelen metroloji tarihinin, binlerce yıl öncesine dayandığını söyledi.

Mazisi eski…

Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mualla Taşkesen, ölçüm birimi anlamına gelen metroloji tarihinin, binlerce yıl öncesine dayandığını söyledi.

19 Mayıs 2017 Cuma 23:59
355 Okunma
Mazisi eski…
Taşkesen, ‘Dünya Metroloji Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, yıllar içerisinde ticaretin insan hayatında daha fazla yer almasıyla birlikte ülkeler arası ilişkiler de artmaya başladığını ve ülkeler arası farklı ölçüm birimleri ve yöntemleri kullanılmasından dolayı ticarette büyük sorunlar yaşandığını hatırlattı. 
Bunun neticesi olarak özellikle ağırlık ve uzunluk birimlerini karşılaştıracak, bu konuda birliği sağlayacak bir ölçme sistemine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Taşkesen; 
“Bu ihtiyaç doğrultusunda hem ortak bir birimler sistemi oluşturmak hem de farklı ülkelerde gerçekleştirilen faaliyetler arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun da aralarında bulunduğu 17 ülke tarafından 20 Mayıs 1875 tarihinde Paris’te Metre Konvansiyonu imzalanmıştır. Bu tarih günümüzde 80’den fazla ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle “Dünya Metroloji Günü” olarak kutlanmaktadır.
Metroloji konusunda bilinç ve farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanan bu gün; metroloji alanında faaliyet gösteren iki önemli uluslararası kuruluş olan BIPM (Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) ve OIML (Uluslararası Yasal Metroloji Teşkilatı) ortak çalışması ile organize edilmektedir. 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü’nün ülkemizdeki kutlama faaliyetleri ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir” dedid. 
Bilim, teknoloji, inovasyon, sanayi, sağlık gibi birçok alanda çok önemli bir yere sahip olan ve bu özelliği ile toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren metroloji biliminin 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü vasıtasıyla daha büyük kitlelere duyurulması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Taşkesen, şunları kaydetti: 
“Dünya Metroloji Günü’nün 2017 yılında tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanması hedeflenmektedir. 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü çerçevesinde yapılacak kutlama ve farkındalığı artırma etkinlikleri Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri aracılığıyla tüm illerde gerçekleştirilecektir. Valilerimizin ziyaret edilmesi ile başlayacak olan program, öğrenci ve esnaf buluşmaları ile sürdürülecek olup Dünya Metroloji Günü etkinliklerinde temel amaç, kamuoyuna çeşitli araçlar ile metrolojinin önemini anlatmak olacak.” 

Son Güncelleme: 19.05.2017 15:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol