-Matrahlar artırılmalı

-Memur Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefle, kazançların vergilendirilmesi konusunu değerlendirdi

-Matrahlar artırılmalı

-Memur Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefle, kazançların vergilendirilmesi konusunu değerlendirdi

12 Ekim 2017 Perşembe 07:10
111 Okunma
-Matrahlar artırılmalı

MEMUR Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, gelirini ücretle elde eden çalışanların kazançlarının vergilendirilmesinde ölçüt olarak, ‘193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103’üncü Maddesi’nin kullanıldığını, bu maddede yer alan tarife tutarlarının ise her yıl güncellenmekte olduğunu hatırlattı. Şerefli, ‘’Gelir vergisinde oranın değil, matrahların artırılması gerekir’’ dedi.

Şerefli, aynı unvanla farklı statülerde kamuda görev yapan, kamu hizmeti sunan kamu görevlileri arasında vergi kaynaklı farklılığın, bir tarafın aleyhine gelir kaybının oluşturulmasının hukuki açıdan dayanağının bulunmadığını ileri sürdü. Şerefli, sosyal güvenlik hakkı yönüyle aynı ölçütlere, emekli maaşı ve ikramiyesi açısından, ek ödeme noktasında birbirlerine eşitlenmeye çalışılan kamu görevlilerinin, konu vergi olduğunda farklı matrahlara tabi tutulmasının kesin bir adaletsizlik olduğunun altını çizdi. Şerefli, ‘’Bu adaletsizliğin de bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Yöntemi çok basittir.  Gelir vergisi matrahına dahil edilecek gelir kalemleri boyutuyla, KİT personelinin 657 sayılı Kanuna tabi kamu görevlileriyle aynı duruma getirilmeleri gerekmektedir. Daha açık bir ifadeyle, gelir vergisi matrahında KİT personelinin matrahı, 657 sayılı Kanuna tabi personelin tabi olduğu tutara göre belirlenmelidir. Tıpkı, ek ödemede olduğu gibi, tıpkı emekli maaşı ve ikramiyesinde olduğu gibi’’ diye konuştu.

Memur Sen Yozgat Şube Başkanı Şerefli, bu noktada, gelir vergisine ilişkin mevcut adaletsizliklerin giderilmesi yönünde adım atılmasını beklediklerini, aksi yönde bir irade ile yüzde 27’lik oranın yüzde 30’a yükseltilmesi yönünde düzenleme yapılmasının, adaletsizliğin sona ermesine değil derinleştirilmesine çaba sarf edildiği kanaati uyandırdığını anlattı. Şerefli, ‘’Bu çerçevede, gelir vergisine ilişkin düzenlemede oranların artırılması yönünde ortaya konan iradenin geri çekilmesi ve gelir vergisine esas matrahların özellikle yüzde 15’lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle, gelir vergisinin, kamu görevlileri başta olmak üzere emekleriyle gelir elde edenler açısından ‘gelir azaltıcı’ vasfı önemli oranda sona erecektir. ‘Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’ sloganının yanına ‘vergide adalet esastır’ afişinin eklenmesi için içinde bulunduğumuz süreç iyi değerlendirilmeli; yüzde 27’lik oranın 3 puan artışla yüzde 30’a çıkarılması yanlışından vazgeçilmeli, gelir vergisinde yeniden değerleme oranın da ÜFE yerine TÜFE’nin esas alındığı sistem hayata geçirilmeli tekliflerimizi karşılayacak düzenlemeler gerçekleştirilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88