JANDARMA GEÇiT VERMEDi

YOZGAT civarında gerçekleştirdikleri kaçak kazılarda buldukları tarihi eserleri İstanbul’da satmaya kalkışan şahıslar jandarma tarafından yakalandı.

JANDARMA GEÇiT VERMEDi

YOZGAT civarında gerçekleştirdikleri kaçak kazılarda buldukları tarihi eserleri İstanbul’da satmaya kalkışan şahıslar jandarma tarafından yakalandı.

14 Ocak 2019 Pazartesi 07:00
260 Okunma
JANDARMA GEÇiT VERMEDi

Sabah Gazetesinden Sema Alim Dalgıç’ın haberine göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, dört şüpheli şahısların Yozgat ve civarında yaptıkları kaçak kazılar sonucu elde ettikleri tarihi eserleri İstanbul'da piyasaya sürmek için müşteri aradıkları bilgisine ulaştı. Jandarma ekipleri istihbarı çalışmaları ve ısrarlı takibiyle şüpheli şahısların tarihi eserleri siyah renkli bir araç ile taşıdığını tespit etti. Jandarma ekipleri tarafından uzun süre takibe alınan araç, Şile-Pendik karayolu üzerinde bir akaryakıt istasyonunda durdu. Operasyon için düğmeye basan jandarma ekipleri şüpheli araçta yaptıkları aramalarda; aracın bagaj bölümünde alet çantalarının içerisine gizlenmiş vaziyette 138 adet Erkek ve Kadın Baş Objeleri, Hayvan ve İnsan Figürleri, çeşitli boy ve ebatlarda Kandiller, Heykelcikler, Kaideler gibi tarihi eser olduğu değerlendirilen malzeme ele geçirdi. Jandarma ekipleri araçta bulunan 4 şüpheli şahsı ellerinde bulunan tarihi eserleri satamadan yakaladı. Ele geçirilen tarihi eserleri inceleyen İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri; eserlerin tümünün ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’ kapsamında müzelik çok değerli eserler olduğunu, tarihin aydınlatılmasına ışık tutacağını belirttiler. Ele geçirilen tarihi eserler kanun kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı, yakalanan 4 şahıs emniyetteki işlemleri ardından adli makamlara sevk edildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol