BİST
105360
ALTIN
376.941
DOLAR
6.8128
STERLİN
8.4052
EURO
7.5343

Cumhurbaşkanlığı forsundaki, 16 yıldız 16 Türk imparatorluğunu simgelemektedir. Ancak bu 16 Türk imparatorluğu içerisinde olan Babür, Altın Orda ve Timur İmparatorluklarının, bu 16 içerisinde yer alması çok açık bir tartışmayı, derinlemesine araştırmaya muhtaçtır. Zira buyurunuz.
ALTIN ORDA’YA; Cengizhan ölmeden önce, oğulları arasında imparatorluğu paylaştırmış olup, Altın Orda’yı Cuci Han’a vermiştir. Cuci Cengiz Han’dan önce ölünce onun oğlu Batuhan Altın Orda hakanı olmuş, sonrasında da Timur İmparatorluğu’na geçmiştir. Altın kelimesi de Batu’nun çadırının üst kısmının altınla kaplatmasından gelir… Yani Altın Orda… Bir ucu Moğol, bir ucu tatar Timur.     
BABÜR İMPARATORLUĞU: Kurucusu Babür Şah’tır. Bir diğer adı Zahireddin Muhammed’dir. Babası Tatar Ömer Şeyh Mirza’dır. Bir diğer atası, Cengiz Han oğlu Çağatay’dır. Şimdi soru – yorum; Bunların Türklükle ne ilgileri vardır? Babür Timurlenk’in torunudur.
TİMUR İMPARATORLUĞU: Timur dünya arenasına çıktığında, Türkistan’ı, Kazak Türklerini boyunduruğu altına almış, 1402 yılında Ankara’ya kadar ulaşmıştır. Timur, Cengizhan İmparatorluğunun mirasçısıdır! Gaddarlıkta da Cengiz Han’dan geri kalmamıştır. Bursa, İznik ve İzmit’i yağmalayıp yakmıştır. Şimdi yine soru – yorum; Timur’u Türk kabul edebilir misiniz?
*   *   *
Bir devlet yönetiminde Türk olmak illa o devletin Türk olmasını gerektirmez, mutlaka topluluk içerisinde Türklerde vardır amma kökeni bir başka gruptur. Çin’de, Türk hanlıkları ve Moğol (Cengiz) İmparatorluğu’ndan Cengiz oğlu, Kubilay Han’da Çin’de uzun müddet hüküm sürmüştür. Moğollar Çin için, Cengizhan imparatorluğu diyebilirler mi??? Timur denen kişi, şehit ettiği Türklerin başlarından kaleler kurmamış mıydı? Fethettiği toprakların neredeyse tamamına yakını Türk devletleri değil miydi? Yıldırım Bayezid’i yanında gezdirerek teşhir eden, aşağılayan, Yıldırım’ın eşine raks ettirip, Yıldırım’ın beyin kanamasından vefatına sebep olan, Osmanlıyı alt üst eden Timur değil miydi? Timur ki, Cengiz sülalesine kendisini dayandırmak için uğraş vermiş bir kişiliktir. Türk imparatorlukları içerisinde yer alması Türklüğü yükseltmez… “Gökte bir Tanrı, yerde bir hükümdar olur” diyecek kadar bedbaht bir kişidir Timurlenk…
Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 
16 Devlet

Hani İskitler (Sakalar), Kıpçaklar, Peçenekler neredeler? Soru çok da, cevabını almak mümkün olmuyor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.