Ankara'dan 24 Haziran'da yola çıkan Turistik Tatvan Treni Kırıkkale, Yozgat, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş’tan geçerek Bitlis Tatvan’a ulaştı.

Turistik Tren 24 Haziran'da Yola Çıkıyor (3)

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, Ankara Tren Garı'ndaki uğurlama törenindeki konuşmasında demir yollarının Türkiye'nin ekonomik ve sosyal hayatının ötesinde tarihi ve stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin doğu ve batı arasında sahip olduğu konumla uluslararası yük ve yolcu taşımacılığındaki önemine işaret eden Boyraz, ülkenin uluslararası ticaretten aldığı payı artırmak ve ticari avantajlar elde etmek için demir yolunun kalkınmasına önem verildiğini dile getirdi.

Turistik Tatvan Treni Sefer Başladı (3)

Boyraz, bu kapsamda son 22 yılda 57 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, 2002 yılında 10 bin 948 kilometre olan demir yolu ağının bugün 13 bin 919 kilometreye ulaştığını söyledi.

2 bin 251 kilometre hızlı tren ağı inşa edildiğini bildiren Boyraz, "Trenler geçtiği bölgelerde ulaşımı kolaylaştırmakla kalmaz. Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini birbirine bağlayarak yolcuları kültürlararası yolculuğa çıkararak bölgede turizmin ve ekonominin kalkınmasına katkı sağlar. İlk seferine uğurlayacağımız Turistik Tatvan Treni de geçtiği güzergahlara bu minvalde katkılar sağlayacaktır" dedi.

Turistik Tatvan Treni Sefer Başladı (1)

"TÜRKİYE TURİZMDE DÜNYANIN EN ETKİLİ 5 ÜLKESİNDEN BİRİ"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da Türkiye'nin turizmde dünyanın en etkili 5 ülkesinden biri konumuna geldiğini belirterek, turizm gelirlerinin 55 milyar dolar seviyelerine ulaştığını anlattı.

Alpaslan, 2028 yılı için Türkiye'nin turizm gelirleri hedefinin 100 milyar dolar olduğuna işaret ederek, bu hedefe ulaşmak için ulaştırmanın önemine dikkati çekti.

Turistik Tatvan Treni Sefer Başladı (2)

Alpaslan, Türkiye'nin Diyarbakır ve Kars ekspresleri gibi dünya çapında turistik rotalara sahip olduğunu ifade ederek, "Bu noktadan hareketle, Bakanlık olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte Diyarbakır, Tatvan, Çankırı, Karaelmas, Safranbolu ve Zonguldak gibi ürünleri çeşitlendirerek hem iç turizmde hem dış turizmde zenginlik olması açısından dev adımlar atıyoruz" diye konuştu.

Turistik Tren 24 Haziran'da Yola Çıkıyor (1)

TURİSTİK TREN BÖLGENİN TANITIMA KATKI SAĞLAYACAK

Yozgat artık oradan erişecek! Yozgat artık oradan erişecek!

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın da trenlerin "turizm elçisi" olarak misyon üstlendiğini kaydetti.

Turistik Doğu Ekspresi'nin dünyanın en güzel rotalarından biri olduğunu belirten Yalçın, rotanın ülkenin tanıtımına katkı sağladığını, diğer turistik trenlerle Turistik Tatvan Treni'nin de benzer bir misyon üstleneceğini söyledi.

Kaynak: AA