Yazar ve müzisyen Yozgatlı Bayram Bilge Tokel'in, Sinan Yağmur imzasıyla çıkan "Aşkın Son Ozanı Neşet Ertaş" kitabının kendi eseri olan "Neşet Ertaş Kitabı"ndan intihal olduğu gerekçesiyle açtığı davada Yağmur'un 20 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Yozgat'ta gıda denetimi yapıldı Yozgat'ta gıda denetimi yapıldı

Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı. Mahkeme kararında, 2022'de piyasaya çıkan kitapta bilirkişi raporlarıyla intihal tespit edildiğini belirterek, Sinan Yağmur'un 20 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Tokel’e Tazminat Ödeyecek (1)

"AŞKIN SON OZANI NEŞET ERTAŞ" KİTABINA TOPLATMA KARARI VERİLDİ

Tokel'in avukatı dava dilekçesinde müvekkilinin 1999'da yayımlanan "Neşet Ertaş Kitabı" isimli eserinin ünlü halk ozanı hakkında yazılan ilk eser olduğunu, toplam yedi baskı yaptığını, İngilizceye çevrilerek Bilkent Üniversitesi'nde ders kitabı olarak okutulduğunu belirtti.

Yağmur'un, kitabında "Neşet Ertaş Kitabı"ndan alıntılar yaptığı ve alıntı kuralına uymadığı iddiası da bilirkişi heyetince iki kitap incelenerek değerlendirildi.

Tokel’e Tazminat Ödeyecek (3)

Bilirkişi heyeti raporunda "davalıya ait kitabın içeriğinde yer alan davacıya ait kısımların, maksadın haklı göstereceği sınırın ötesinde olduğu" ifade edildi. Sinan Yağmur'un kitabında metin içindeki bilgileri nereden aldığına ilişkin bir kaynakça kullanmadığı ve kitabın sonunda da Bayram Bilge Tokel'in kaynak gösterilmediği vurgulandı.

Tokel’e Tazminat Ödeyecek (2)

Davanın önceki duruşmasında ise kitabın yeniden basımının, yayımlanmasının, dağıtımının engellemesine, basılan kitapların toplatılmasına, mahkeme kararının ulusal çapta yayın yapan en yüksek tirajlı gazetede yayımlanmasına karar verilmişti.

Kaynak: AA