Çocuk yaşta hayalini kurduğu traktörü alabilmek için 1968 yılında henüz 14 yaşında büyük bir cesaret örneği sergileyerek, Almanya’daki ağabeyinin yanına giden Musa Kaya (69), gurbet elde hem eğitimini tamamladı hem de fabrikada hayallerini gerçekleştirmek için çalıştı. Amacı köyde tarlalarını sürecekleri bir traktör parası kazanmak olan Kaya, azmin en güzel örneğini göstererek ilk fabrikasını 1990 yılında Almanya’da, 3 yıl önce de emekli olduktan sonra memleketi Yozgat’ta Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bir fabrika daha kurmayı başardı.

Yozgatlılar borcunuz varsa bu aylığa veda edeceksiniz! Yozgatlılar borcunuz varsa bu aylığa veda edeceksiniz!

Fabrikatör olarak döndü3
Bugün kepçe kovalarının üretildiği fabrikalarda yüzlerce işçiye istihdam sağlayan Kaya, başta Almanya, İtalya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelere ürünleri ihraç ediyor.
Fabrikatör olduktan sonra çocukluktan itibaren hayalini kurduğu traktörü alan Kaya, aracını fabrikasının önünde sergiliyor ve gözünün önünden ayırmıyor.

Fabrikatör olarak döndü1
“14 YAŞINDA ALMANYA’YA GİTTİM”
14 yaşında yurt dışına gittiğini söyleyen Musa Kaya, “Amacım para biriktirip bir traktör almaktı. Çalıştım, orada eğitimimi aldım, 1990 yılında Almanya’da bir şirket kurdum. Emekli olduktan sonra da Türkiye’ye geldim, memleketim de de bir fabrika kurdum. Bu 3. yılımız ve 50 personelimiz var burada. Fabrikamızı da büyütüyoruz, çalışan sayımızı 150’ye çıkarmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz çok büyük, memleketimize iyi işler yapmak istiyoruz” dedi.

Fabrikatör olarak döndü5
“ÜLKE EKONOMİSİNE YÜZDE 100 KATKIMIZ VAR”
Yozgat’ta iş makinelerine kova üretip tamamını Avrupa ülkelerine gönderdiklerini de kaydeden Kaya, “İş makinalarının, kepçelerin kovalarını üretiyoruz. Burada ürettiğimiz malzemelerin hepsini Almanya, İtalya, Fransa ve İsviçre’ye ihraç ediyoruz. Burada yüzde 100 ihraç yapıyoruz, yurt içi piyasamız yok. Almanya’daki şirketimizle birlikte 70-80 milyon Avro ciromuz var, Yozgat’ta da 6 ayda 5 milyon Avro ciro yaptık, sene sonuna 12 milyon Avro ciro yapmayı hedefliyoruz. Gelecek sene de 20 milyon Avro hedefimiz var. Benim hedefim ülkemize, memleketimize istihdam sağlamak, ülke ekonomisine yüzde 100 katkımız var. Bunun için çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Kaynak: İHA