Sigara zamları peş peşe geliyor! Son zammın ardından en ucuz sigara 61 liraya yükselmişti. Fakat asıl zam Temmuz ayında olacak. Uzmanlar, ÖTV artışı ve vergi zammı ile birlikte en ucuz sigaranın fiyatının 66 TL'ye ulaşacağını öngörüyor.

Temmuz Ayında Büyük Zam! Tiryakileri Yıkılacak (1)

Geçtiğimiz haftalarda sigara fiyatlarına 3 TL'lik zam eklenmiş ve bu zam, birçok marka için geçerli olmuştu. Yapılan açıklamalar asıl zammın henüz yapılmadığını gösteriyor. Yeni zam özellikle sigara fiyatlarına yansıtılırken, Temmuz ayında uygulanacak zam ile birlikte en ucuz sigara 66 TL olacak.

Temmuz Ayında Büyük Zam! Tiryakileri Yıkılacak (5)

ÖTV TEMMUZ AYINDA GÜNCELLENECEK

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı. Uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olacağını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansıyacağını öngörüyorlar.

Temmuz Ayında Büyük Zam! Tiryakileri Yıkılacak (2)

SİGARAYA 10 TL'LİK VERGİ ARTIŞI BEKLENİYOR

Ekonomim'de yer alan habere göre, mevcut durumda sigara üzerinden alınan maktu vergi, paket başına 1.4249 TL seviyesinde. Bu, 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL'ye yükselecek. Ayrıca, mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL'ye ulaşacak. Bu hesaplamalar ışığında sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalmayacağı tahmin ediliyor. Zaten piyasadaki en ucuz sigara 56 TL olduğu için, 10 TL'lik bir vergi artışı sonucunda fiyatın 66 TL'ye çıkması bekleniyor.

Temmuz Ayında Büyük Zam! Tiryakileri Yıkılacak (3)

Ürdün ve İtalya'dan geldiler! Türk kültürü tanıdılar Ürdün ve İtalya'dan geldiler! Türk kültürü tanıdılar

Sigara fiyatlarındaki artışın başlıca nedeni, her yıl düzenli olarak güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının artırılmasıdır. Özellikle üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artışlar, sigara fiyatlarına doğrudan yansıtılmaktadır. 2023 yılı için öngörülen yüzde 20'lik ÜFE artışı, sigara fiyatlarını önemli ölçüde artıracaktır.

Kaynak: Haber Merkezi