Şok eden görüntü! Evden tonlarca çıktı Şok eden görüntü! Evden tonlarca çıktı

Sürat arttıkça görme açısının daraldığını belirten Başkan Bakıcı, “Trafik kazalarının en büyük sebebi olan hız işte böyle öldürüyor, engelli bırakıyor. Yollar kana bulanmasın, bayram sevinci yerini tarifsiz acılara ve yasa bırakmasın" dedi.

Bakıcı, tecrübeli şoförlerin de hız körlüğü yaşayabildiğini, bu durumun tecrübe, aracın teknik özellikleri veya yaş ile alakalı olmadığını belirtti.

Hız Körlüğü Uyarısı!1

HIZ KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Başkan Bakıcı, hız arttıkça sürücünün görüş açısının daraldığını, yoldaki ve çevredeki hareketli, hareketsiz nesneleri göremediğini ve bunun 'hız körlüğü' olarak adlandırıldığını belirtti.

Bakıcı, sözlerine şöyle devam etti: "Hız ibresi yükseldikçe sürücünün görüş açısı azalır. Saatte 65 kilometre hızla giderken görüş açınız 70 derece iken, sürat 130 kilometreye yükseldiğinde görüş açısı 30 dereceye düşer. Ne kadar süratliyseniz çevrenizi o kadar az algılarsınız ve tehlike anında reaksiyon mesafesi (ayağın gazdan çekilip fren pedalına basılıncaya kadar katedilen yol) o kadar uzar.”

Hız Körlüğü Uyarısı!2

"DÜŞÜK SÜRATLE GİDİYORMUŞSUNUZ GİBİ GELİR"

Bakıcı, “Sürücü hız körlüğü durumunda mevcut hızından daha düşük süratte seyrettiği hissi de yaşar. Bu körlük çoğunlukla uzun yollarda ve yorgunlukta ortaya çıkar. Ayak gaz pedalından çekilmez ise hız ve buna bağlı oluşacak dikkatsizlik felakete götürür."

Hız Körlüğü Uyarısı!

"TECRÜBELİ ŞOFÖRLER DE ARACI İYİ OLANLAR DA HIZ KÖRLÜĞÜ YAŞAYABİLİR"

Hız körlüğünün yaş, tecrübe ve aracın teknik özellikleri ile bağlantılı olmadığını da belirten Başkan Bakıcı, "Hız sınırlarını aşanın hız körlüğü yaşaması neredeyse kaçınılmaz. Hızlı araç kullanmak ustalık ve yetenek gösterisi değil. İyi sürücü aşırı hız yapan değil, güvenli araç kullanandır. Hız ihlali yapmayalım, uykusuz ve yorgun olarak direksiyon başına geçmeyelim, bayramı bayram tadında geçirelim" dedi.

Muhabir: Alpaslan Demir