Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Katılımı programı kapsamında desteklenen, İlk Sen Ol Gençlik Hareketi Derneği Koordinatörlüğü'nde ve Sorgun Gençlik Derneği ortaklığında yürütülen "Youth Humanitarian Aid" başlıklı projenin 1. Ulusal toplantısı 2-5 Kasım 2023 tarihlerinde Sorgun'da yapılacak.

Proje Sorgun’da yapılacak 1

“YARDIM PROJELERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAYAMAZ”

Projenin amacı hakkında bilgi veren SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, “Günümüz dünyasında, savaşlar, doğal afetler, iklim değişikliği, ve kaynak sıkıntıları gibi nedenlerle ortaya çıkan insani krizler, insan yardımı, dayanışma, gönüllülük, ve sosyal sorumluluğun önemini arttırmaktadır. Ancak, bu insani yardım örgütlerinin geleneksel yöntemlere sıkışıp kalmaları ve inovasyona direnç göstermeleri, yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. İnovasyonun sağlanması, gençlerin enerjilerinin doğru şekilde yönlendirilmesiyle mümkündür. Gençlerin katılımı olmadan insani yardım projeleri sürdürülebilirliği sağlayamaz. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 16’sını oluşturan 15-24 yaş arası 1.2 milyar genç bulunmaktadır ve bu sayının 2030’da 1.3 milyara çıkması beklenmektedir. Gençler, gelişmeler için ihtiyaç duydukları bilgi ve fırsatlar sağlandığında kalkınma için olumlu bir güç olabilir. Gençlerin, kendi toplumlarındaki sorunlara karşı aktif olmaları ve insani krizlere duyarsız kalmamaları büyük bir katkı sağlayabilir” dedi.

13-14 Aralık'ı kaçırmayın: Yozgat’ın kalbinde sanat rüzgarı esecek! 13-14 Aralık'ı kaçırmayın: Yozgat’ın kalbinde sanat rüzgarı esecek!

Faaliyetler yaygın öğretim yöntem ve tekniklerine dayalı olacağını belirten Başkan Uğuz, “Grup çalışması ve atölye çalışmaları, etkileşim ve sunumlar, Konu-konu ilişkisine dayalı eğitim yöntemleri, kurumsal ziyaretler, kurum tanıtımları ve kültürel geceler, pratik ve teorik çalışmalar yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Proje Sorgun’da yapılacak

PROJEYE KATILIM ŞARTLARI

Projeye katılım şartları hakkında açıklama yapan Uğuz, “18 ila 30 yaş arasındaki projenin konularıyla yakından ilgilenen gençler başvuru yapabilecek. Erasmus + Programı hakkındaki bilgilerini artırmak, yaygın eğitim almak ve YouthPass yeterliliklerini tanımakla ilgilenen gençler ve  tüm proje aşamalarında yer alabilme (hazırlık faaliyetlerinde yer almak, deneyimlerini paylaşmak için takip döneminde aktif olarak yer almak gibi). Proje sırasında ve sonrasında deneyimlerini örneğin takip faaliyetleri, sosyal medya aracılığıyla paylaşmaya istekli gençler katılım yapabilir. Eğitim kontenjanı 40 katılımcı ile sınırlıdır. Eğitime 18-30 yaş aralığında yer alan Türkiye genelinden ve Yozgat bölgesinde ikamet eden gençler başvuru yapabilir. Program kapsamında ulaşım (tren ve otobüs) ve konaklama ücretleri karşılanacaktır. Program kapsamında eğitimi başarıyla tamamlayanlara Youthpass sertifikası verilecektir. Projeye son başvuru 26 Ekim Perşembe günüdür” şeklinde konuştu. (Selma Şahin)

Kaynak: İleri Gazetesi