Atilla Eldem, 1930-1975 yılları arasında yaşamış ve Türk tiyatrosuna unutulmaz katkılarda bulunmuş önemli bir sanatçıdır. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun tanınmış oyuncularından biri olan Eldem, sahnedeki yeteneği ve adanmışlığı ile hatırlanır. İşte tüm detaylar...

Atilla Eldem (1)

ATİLLA ELDEM KİMDİR?

Atilla Eldem, 1930-1975 yılları arasında yaşamış ve Türk tiyatrosunun önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen bir sanatçıdır. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun tanınmış oyuncularından biri olan Eldem, kariyeri boyunca sayısız tiyatro oyununda rol almış ve sahneye olan adanmışlığı ile tanınmıştır. Eldem'in oğlu Burak Eldem, edebiyat ve gazetecilik alanındaki çalışmalarıyla bilinirken, Atilla Eldem'in tiyatroya olan katkıları ve sahne sanatlarına olan tutkusu da oğlunun sanat dünyasındaki yolculuğuna ilham kaynağı olmuştur.

Atilla Eldem (3)

Erdal Alkış kimdir? Erdal Alkış kimdir?

SİNEMA VE TİYATRODA BİR YILDIZ: ATİLLA ELDEM

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun saygın oyuncularından Atilla Eldem, 1930’da doğmuş ve 1975’te hayatını kaybetmiştir. Türk tiyatrosuna yaptığı katkılarla tanınan Eldem, sahnedeki performansları ve tiyatroya olan adanmışlığı ile hatırlanır. Burak Eldem'in babası olan Atilla Eldem, aynı zamanda ünlü mitçi Hiram Abas’ın da dayısının oğludur. Sinema dünyasına da adım atan Eldem, 1972 yapımı "Tuzsuz Deli Bekir" filminde başrol oynamıştır. Ne yazık ki, bu film TRT’de gösterileceği gün olan 25 Kasım 1975’te hayatını kaybetmiştir. Atilla Eldem’in sinema ve tiyatroya olan katkıları, Türk sanat dünyasında unutulmaz izler bırakmıştır.

Atilla Eldem (2)

ATİLLA ELDEM’İN ESERLERİ VE MİRASI

Atilla Eldem, sahne sanatları alanında birçok önemli esere imza atmıştır. Tiyatroda gösterdiği üstün performansları ve sahne arkasındaki adanmışlığı ile pek çok genç sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Eldem’in bıraktığı miras, Türk tiyatrosu ve sinemasında uzun yıllar boyunca hatırlanmaya devam edecektir.

Kaynak: Haber Merkezi