Hedef yaygınlaştırmak

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü korumalı tarım sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürürken çiftçilere verilen eğitim ve seminerlerle korumalı tarım sistemini daha fazla yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Hedef yaygınlaştırmak

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü korumalı tarım sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürürken çiftçilere verilen eğitim ve seminerlerle korumalı tarım sistemini daha fazla yaygınlaştırmayı hedefliyor.

30 Mayıs 2017 Salı 23:59
357 Okunma
Hedef yaygınlaştırmak
Korumalı tarım sistemi ve halk arasında toprak işlemesiz tarım olarak bilinen yöntem ile demonstrasyonda elde edilen başarı tüm çiftçilere anlatılıyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleşen proje kapsamında Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’de çiftçilere toprak işlemesiz tarımdaki başarıyı aktarıyor.
Geçtiğimiz ay Şefaatli İlçesi’ne bağlı Akcami Köyü’nde Mehmet Gülhan isimli çiftçinin tarlasında incelemelerde bulunan İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, toprak işlemesiz tarım metodunu Yozgat’taki tüm çiftçilere anlatmayı hedeflediklerini söyledi.
İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2014 yılından bu yana demonstrasyon çalışmaları yürüttüklerini anımsatarak merkez ilçeye bağlı 2, Sarıkaya’da 1 ve Şefaatli’de 1 köy olmak üzere 4 köyde toprak işlemesiz tarım demonstrasyonları yaptıklarını belirtti.
Geçtiğimiz ay Akcami Köyü’nde Mehmet Gülhan isimli çiftçinin arazisinde incelemelerde bulunduğunu söyleyen Özdemir, “Çiftçimizin arazisinde geçen yıl yani 2016 üretim sezonunda buğday ekilmiş idi. Bu yıl yani 2017 üretim sezonunda anızın üzerine hiçbir toprak işlemesi yapmadan ‘Anıza Doğrudan Ekim’ mibzeri kullanılarak İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personellerinin kontrolünde Macar Fiği ekimi yaptık” dedi.
Özdemir, toprak işlemesiz tarım veya korumalı tarım ismi verilen tarımsal tekniğin herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmek olduğunu söyleyerek, “Bu olur mu diyorlar bazı çiftçilerimiz. Ama bunun araştırması; Amerika, Avrupa ve Ülkemizdeki Araştırma Enstitülerinde yapılmıştır. Toprak işlemesiz tarım yapıldığında toprağın strüktürü dediğimiz yapısı bozulmamakta ve her şey doğal ortamına bırakılmakta, böylece toprakta mikroorganizma faaliyetleri ve toprağın su tutma kabiliyeti artmaktadır. Ayrıca toprak yüzeyi anız ve bitki artıkları ile kaplı olduğundan dolayı erozyon en az seviyeye inmektedir” şeklinde konuştu.
Korumalı tarım uygulamasının, girdi, zaman ve işgücünden tasarruf sağlayarak çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkân sağlayan, toprağı ve bitkiyi koruyan, sürdürülebilir, uzun vadede toprakların iyileştirilmesine ve erozyon nedeniyle yok olmasının engellenmesine önemli katkı sağlayan bir sistem olduğunu vurgulayan Ziyattin Özdemir,
“Bu sayede anız yakmanın önüne geçilecek olup para, işgücü, zaman, yakıt, toprak canlıları, toprak suyu, yapısı, ve besin maddeleri gibi unsurların da korunma ve tasarrufuna imkân sağlayacaktır” diye konuştu. 

Son Güncelleme: 30.05.2017 15:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol