Sahursuz Oruç Tutmayın

YOZGAT İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin Ramazan ayında sahurun öneminin altını çizerek sahursuz oruç tutmayın uyarısında bulundu. 

Sahursuz Oruç Tutmayın

YOZGAT İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin Ramazan ayında sahurun öneminin altını çizerek sahursuz oruç tutmayın uyarısında bulundu. 

17 Mayıs 2018 Perşembe 07:00
178 Okunma
Sahursuz Oruç  Tutmayın

Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğunu dile getiren Şahin, ‘’Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır’’ dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol