Okuma seferberliği!

Okuma alışkanlığının teknolojiye yenildiği günümüzde Yozgat’ta başta kütüphane alışkanlığı kazandırmak ve okuyan bir toplum oluşturmak için kolları sıvayan Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bunun için kapı kapı gezip insanlara hem kütüphaneyi hem de okumanın önemini anlatıyor.

Okuma seferberliği!

Okuma alışkanlığının teknolojiye yenildiği günümüzde Yozgat’ta başta kütüphane alışkanlığı kazandırmak ve okuyan bir toplum oluşturmak için kolları sıvayan Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bunun için kapı kapı gezip insanlara hem kütüphaneyi hem de okumanın önemini anlatıyor.

02 Haziran 2017 Cuma 23:59
244 Okunma
Okuma seferberliği!
Yozgat Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Toplumda kitap okuma farkındalığı’ projesi meyvelerini vermeye başladı. Kurum Müdürü Lütfi İbiş ile aralarında gazetemiz köşe yazarlarından Ahmet Sargın’ın da yer aldığı ekip, önceki gün gazetemizi ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi. 
KÜÇÜK DOKUNUŞLAR
Lütfi İbiş, küçük dokunuşlarla insanları kitap okumaya yönlendirmek, kütüphane ile iletişim kurmalarını sağlamak istediklerini söyledi. 
“Kütüphane ile çocukların iletişim kurması anne-baba ile sağlanır. Anne-babalar evde kitap okursa çocuklar da kitap okur” diyen İbiş, amaçlarının “okuyan bir toplum oluşturmak” şeklinde açıkladı. 
4 BİN 500 ÜYESİ VAR
Kütüphanelerin merkez ve 13 ilçede hizmet verdiğini bildiren İbiş, 4 bin 500 olan üye yasının üzerine bin üye daha eklemek istediklerini söyledi. 
Kütüphanenin aynı zamanda iyi bir ders çalışma olduğunu belirten İbiş, halen çok sayıda gencin kütüphanede çeşitli sınavlara hazırlandığını kaydetti. 
Şuan proje ekibiyle birlikte tek tek esnaf ve kurum ziyaretleri gerçekleştirdiği bilgisini veren İbiş, projeye ilişkin şunları aktardı: 
“İnsanların ekonomik durumu, şehrin ekonomik durumu ile beraber kültür ve sosyal durumlarının da gelişmesi gerektiğine inanıyorum. Okuyup, fikir üretmesi lazım. 
İnsanların kütüphane ile iletişim kurması gerekiyor. Eskiden ansiklopediler aracılığı ile araştırma yapılıyordu. Teknoloji okuma şeklini değiştirdi. Önümüzdeki süreçte okuma alışkanlığı ile yine kitap üzerinden olacaktır. Okumadan öğrenmek mümkün mü? Bilenlerle bilmeyenler bir olmaz. Okuyan bir toplum oluşturmak, okuyan bir fert oluşturmak ve yeni jenerasyona da örnek insanlar olmak zorundayız. Bizim hedefimiz halis. 
Toplumumuz okuyan bir toplumdu ama sosyolojik olarak toplumda değişim yaşandığı için okuma alışkanlığı azaldı. Ama neticede bir dokunuşla onlara yaklaşarak sıcak bir iletişimle o insanların okuyan bir toplum olmasını hedefliyoruz.”
Proje ekibinde görev alan gazetemiz köşe yazarı Ahmet Sargın da,  ‘Kitap okuyalım, farkındalık oluşturalım’ komisyonu olarak insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda toplu olarak kitap okuyarak gençlere kitap okuma mesajı vereceklerini söyledi. 
Projeye sivil toplum örgütlerinin de destek vermesi gerektiğinin Sargın;
“Çeşitli yerlerde kafelerde halkın yoğun olduğu yerlerde gruplar halinde kitap okuyarak bu farkındalığı gençlerimize hissettireceğiz. Hem Kütüphane Müdürlüğü hem sivil toplum örgütleri projeye destek verirse…Bu çalışma dalga dalga yayılacak inşallah. 
Bin kişiyi okutamazsınız belki ama belki yüz kişinin okumasına vesile olursunuz. 
Toplumda kitap okuma farkındalığı oluşturma projesini hayata geçirdik. Kitap okuyor musunuz, kütüphaneye abone misiniz diye soruyoruz insanlara. Şehrimizde ilk halk kütüphanemiz var, 70 bin kitaptan oluşan. İnternet, çocuk, yetişkin, idare bölümünden oluşuyor. 
Kütüphaneye abone iseniz üye kartı veriyoruz. Onu takiben 15 gün de bir ücretsiz olarak kitap alabiliyorsunuz. Valilik binasına taşınacağımız için idare katını kitap kafeye dönüştüreceğiz. İnşallah proje çerçevesinde okuyan toplum, okuyan fert oluşturmak. İki yönde de çalışıyoruz. Vatandaşla iletişimimiz güzel. Ziyaretler yapıyoruz, insanlara bizzat anlatıyoruz. 
Yozgat’ta okuyan toplum oluşturmak istiyoruz. Halkın kütüphaneye üye olmasını sağlamak istiyorum. Kur’an-ı Kerim’in ilk emri ‘Oku’dur. Okumayan insan fikir üretemez” diye konuştu.

Son Güncelleme: 02.06.2017 15:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol