TÜRKİYE’de yılda 200 bine yakın kişinin,kalp krizi geçirdiği tahmin ediliyor.Bunların dörtte biri,daha hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor.Doğru kalp masajı yapılmasının öğrenilmesiyle her yıl 50 bin kalp krizi geçireni hayata döndürmek mümkün. Hayatta kal derneği başkanı,Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr.Mutlu Vural:Ülkemizde her yıl 200 bin kişinin hastane dışında gelişen ani kalp durması sonucu hayatını kaybettiğini söylüyor.
Ülkemizde ilk yardım sertifikası olanların sayısı yetersiz olduğundan.Hastane dışında gelişen ani kalp durmasında,hayatta kalma oranı ne yazıkki çok az!Türkiye’de yaklaşık beş milyon kalp damar hastası,bulunduğunu hatırlatan,Doç.Dr.Mutlu Vural,kalp krizinde ölümlerin genellikle ilk saatlerde kalp durması şeklinde olduğunu belirtiyor.
Kalp masajının öğrenilmesiyle,yılda 20 bin insan hayata dönebilir.Hayatta kal derneğine göre,18 yaş üzerinde herkesin kalp masajını öğrenmesi gerekiyor. İlk yardım sertifikasını almayı kolaylaştırmak ve zorunlu hale getirmek yanında sertifikalı kişilerin,ilk yardım yapması durumunda:koruyucu yasalar çıkararak her yıl 20 bin insanı tekrar hayata döndürmek mümkün!
KALP DURDUKTAN 3 DAKİKA SONRA, BEYİN ÖLMEYE BAŞLIYOR!
Hastane dışında,ani kalp durması gelişirse,her geçen dakika yaşama sansı yüzde 10 azalıyor.  Sadece  3 dakika sonra beyin ölümü başlıyor.Ve  müdahale edilmezse 12 dakika sonra mağdur ölü kabul ediliyor.Doç.Dr.Vural Mutlu:Ani kalp durmasına ilk üç dakikada ambulansın hastaneye yetişmesi çoğu zaman mümkün değil.Ülkemizde ilk yardım sertifikası olanların sayısı da yetersiz olduğundan.Hastane dışında gelişen ani kalp durmasında,hayatta kalma oranı yüzde 1’in altında.
Oysa ani kalp durması hastane içinde geliştiğinde,hayatta kalma oranı yüzde 70’in üzerinde.Bu sebeple kalp krizi belirtilerini beş dakikada tanımalı ve 112 yi arıyarak acil tıbbi yardım çağrısı yapmak,ve güvenli liman olan hastaneye en kısa sürede ulaşmak hayati öneme sahip diyor.
HEDEF 3 SAATTE HASTANEYE GİTMEK
Kalp krizi geçirenlerin bunu geç fark ettiklerini ve ortalama 13 saatte saatte hastaneye gittiklerini belirten,Doç.Dr.Vural Mutlu,söz konusu süreyi 3 saate indirmeyi hedeflediklerini söylüyor.Böylece binlerce hayat kurtarmanın mümkün olduğunu belirten, Doç. Dr. Vural Mutlu, KALP KRİZİ,GEÇİRİLDİĞİ 5 DAKİKADA ANLAŞILMALI VE 112 DERHAL ARANMALI dedi. Amacımız kalp krizi belirtilerini topluma önceden öğreterek,kalp krizinde 112 nin daha erken aranması ve hastaların güvenli liman hastaneye daha erken ulaşmasının sağlanmasını diye belirtti.
BU BELİRTİLERE DİKKAT: Göğüs kemiğinin arkasında,veya iki meme arasındaki orta bölgede,rahatsızlık hissi kalp krizinin ana belirtisi;hastalar bunu ağrıdan ziyade baskı,sıkışma ve yanma şeklinde ifade ediliyor.
Sanki göğsüme biri oturmuş,veya,sanki bir fil ayağıyla göğsüme bastırmış gibiydi,şeklinde tanımlıyanlarda az değil.Vücudun üst tarafında olan bu rahatsızlık tek veya iki kola,bel,boyun,çene veya mideye yayılabilirt.
Kalp krizi göğüs rahatsızlığı ile birlikte tek başına seyreden nefes darlığı ilede başlıyabiliyor. Açıklanamayan halsizlik ve yorgunluk,ankisiyete benzeri sancı,soğuk terleme,bulantı,kusma,baş dönmesi ve bayılmada kalp krizinin habercisi olabilir diyor, Doç. Dr.Vural Mutlu.
ÖKSÜRMEK VE ASPİRİN HAYAT KURTARIR MI?;
Peki kriz esnasında öksürmek,aspirin almak ve krizi kontrol altında tutmak etkili mi? Doç.Dr. ”Kalp krizi geçirdiğini düşünen hastaların üçte ikisinin de ilk inceleme sonunda kalp normal bulunuyor. Kalp krizinin tanısında belirtiler yeterli olmayıp,kalp kasında hasar olduğunu gösteren tahliller ya da EKG bulgularında olması gerekiyor. Bu sebeple kalp krizi belirtisinin olduğunu düşünen hastalara henüz tanı kesin değilken aspirin almak,ya da öksürmek gibi tavsiyelerde bulunmak isabetli değil!
Hatta kalp hastaları için,vazgeçilmez dil altı ilaçları bile bazı kalp krizlerinde ölümcül bir hata olabiliyor diyor.Kalp krizi belirtileri 5 dakika süren hastalar 112’yi aramalı ve aratmalı.
VARSA BOYNUNU SIKAN KRAVAT,GÖMLEK,V.S GEVŞETMELİ,KENDİNİ RAHAT HİSSETTİĞİ BİR POZİSYONDA SAĞLIK EKİPLERİNİ BEKLEMELİ
Yalnız olanlar evin kapısını açarak komşusuna haber vermeli ,kimse yoksa,telefona ve ya kapıya yakın uygun bir yerde sağlık ekibini beklemeli,Ayrıca Doç.Dr.Vural Mutlu şu uyarılarda bulundu.  Hastane dışında gelişen kalp durmasına bağlı olarak her yıl 200 bin insanımızın ölmesinin temel nedeni 112 yi aramak ve kalp masajı yapmak konusunda teretdüt edilmesi. Ülkemizde kalbi duran ve yere yığılan hasta hemen öldü sanılıyor ve müdahele edilmiyor.
Kapl krizi geçiren hasta ,rahatsızdır,ama bilinci açıktır.Ambulans gelmeden önce,ani klap durması riski yüksek.
Kalp durduğunda sadece 10 saniye sonra bilincini kaybeder,ve olduğu yere yığılır,iç çeker gibi nefes almaya başlar ve kısa süre sonra nefesi kesilir.Nabız bakmak artık önerilmediğinden hastanın yığılması bilincini kaybederek nefesinin kesilmesi durumunda derhal 112’yi aranmalı ve 30 saniye içinde kalp masajına başlanmalı. 
Bu durumda kalp masajı zorunludur.! Çünkü müdahale edilmezse sadece 3 dakika sonra beyin ölümü başlıyacaktır.Yapay solunumun yapılmasını önemini giderek azalıyor.Kalp Masajı ile 250 ml kadar yapay solunum zaten sağlanıyor.
Buradan herkese sağlıklı günler dilerim.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol