Yozgat'ta koç katımı

Yozgat'ta küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde koç katma dönemi başladı, et ve süt verimini artırmak için en iyi koçu sürüye katmak gerektiği belirtildi.

Yozgat'ta koç katımı

Yozgat'ta küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde koç katma dönemi başladı, et ve süt verimini artırmak için en iyi koçu sürüye katmak gerektiği belirtildi.

19 Ağustos 2013 Pazartesi 07:00
492 Okunma
Yozgat'ta koç katımı
Yaz mevsimi boyunca serin yaylalarda otlayan sürülerin köylerdeki ahırlara getirdiği, Ekim ayının ortaları itibariyle koyunların kış aylarında doğum yapmalarının planlanarak koç katımı yapılmaya başlandığı belirtildi. Koyun yetiştirmenin ilk şartının yetiştirilen koyunlardan düzenli olarak ve çok miktarda yavru elde etmek olduğu vurgulanarak, ''Elde edilen yavru sayısı ne kadar fazla ise verim o düzeyde yüksek demektir. Yavru sayısı ne kadar yüksek olursa kendi sürümüzde en iyi gençlerin kalması sağlanır. Böylece her sene sürünün verim düzeyi artar. Koyunlardan yavru alamadığımız yıl, o hayvanı boşuna beslemişiz demektir. Dolayısıyla üreticilerimiz koç seçiminde dikkat etmeli. ‘Erkek ve dişi tokluyu ne zaman damızlıkta kullanacağız, yani erkek tokluyu ne zaman koç katımında kullanacağız, dişi tokluya ne zaman koç katacağız’ bunlar çok önemlidir'' denildi.
Yenifakılı ilçesinin Fehimli Köyünde gerçekleştirilen koç katımı töreninde konuşan Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Cafer Tepeli, yaklaşık 40 ili kapsayan ''Halk Elinde Islah Projeleri'' çalışmalarının yürütüldüğünü, bu doğrultuda Yozgat'ta da 3 projenin yürütülmekte olduğunu söyledi. İkisi akkaraman koyunu ırkı, diğerinin de kıl keçisi projesi olduğunu, halkın elindeki hayvanların ıslah edildiğine dikkat çeken Tepeli, ''Koyun ve keçi yetiştiricileri birliği, bakanlık ve üniversite işbirliği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yozgat'ta yaklaşık 50-60 civarında yetiştirici ile işbirliği yaparak koyunların halk elinde ıslahını ve ıslah faaliyetlerini yürütüyoruz. Proje kapsamında yetiştiricilere belirli oranlarda teşvik ödeniyor. Projenin amacı halkımızın elinde ki sürülerin ıslah edilmesini ve verimlerinin artırılmasını amaçlıyor'' diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88