Yozgat’ı kimler uyuşturuyor?

Yozgat’ta son yıllarda uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması toplumda ‘neler oluyor’ sorusunun yüksek sesle telaffuz edilmesine neden oldu.

Yozgat’ı kimler uyuşturuyor?

Yozgat’ta son yıllarda uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması toplumda ‘neler oluyor’ sorusunun yüksek sesle telaffuz edilmesine neden oldu.

04 Eylül 2014 Perşembe 07:00
1053 Okunma
Yozgat’ı kimler uyuşturuyor?
Uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin yanı sıra, gasp ve kavga olaylarının artması toplumsal sorumluluğun sadece kolluk kuvvetleri ya da adli mercilerde olmadığı, aileden başlayıp devletin pek çok kurumunu yakından ilgilendirdiği gerçeğini akıllara getirdi. Biz de İleri Gazetesi olarak toplumun sesine ses verip soruyoruz: “Yozgat’ı kimler uyuşturuyor.”
Geçtiğimiz ay içerisinde Sorgun İlçesi’nde uyuşturucu kullanan bir gencin yaşamını yitirmesi yürekleri dağlasa da yürek yangını maalesef ateşin düştüğü yeri yakmasından öteye gitmedi. Her gün televizyonlardan izlediğimiz uyuşturucu kullanan gençlerin Yozgat ve ilçelerinde de çoğalıyor olması başta aile müessesi olmak üzere devletin tüm kurumlarına ciddi manada sorumluluklar yüklüyor.

SORGUN’DA YÜREK YAKAN ÖLÜM

Sorgun İlçesi’nde geçtiğimiz ay içerisinde madde bağımlısı olduğu öne sürülen gencin ölümü uyuşturucu kullanımının hem ülkemiz de hem de Yozgat’ımız da yaygınlaşmaya başladığının da acı bir göstergesi oldu.
Uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması toplumda da tedirginliğe neden olmaya başladı. İnsanlar, sokağa çıkan çocuklarından endişe eder hale geldi.

UYUŞTURULUYOR MUYUZ?

Özellikle gençlerde ve çocuk sayılabilecek yaş gruplarında ciddi tehlikelere neden olan, kullanımı ve bulunması kolay olduğu için kısa sürede yaygınlaşan uyuşturucu toplumun geleceğini de tehdit eder hale geldi.
Yozgat gibi, örf, adet ve ananelerine bağlı, kültürü ile yaşayan bir toplumda uyuşturucunun yer bulması ciddi bir yozlaşma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımızı gösterdi.

SORUMLU KİM?

Toplumda tedirginliğe neden olan uyuşturucuyla mücadelede kimi çevreler tek başına emniyet ekiplerini sorumlu tutarken, kimi çevrelerde ise yasaların gerekli yasal müeyyideleri uygulamadığından dert yanıyor.
Sokaktaki vatandaş uyuşturucuyla mücadele kurumları daha etkin görev yapmaya davet ediyor.
Sorumluluk noktasında kolluk kuvvetlerinin tek başına yeterli olmayacağını, yasaların istenilen düzelemeye sağlayamayacağı gerçeğini ortaya koyan uzmanlar ise başta Yozgat Valiliği olmak üzere, kolluk kuvvetleri ve yargı onlarının yanı sıra, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Yozgat Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Mahalle Muhtarları, STK’lar gibi kamu kurumları ve toplumun temeli olan aile bireylerinin sorumluluğunu ve duyarlılığını artırıyor.
Kişi ve kurumların sorumluluğu bir birine yüklediği günümüzde uyuşturucuyla mücadele çocuklar ve gençlerin başta aileleri tarafından yalnızlaştırılması kanayan bir yaranın her geçen gün amansız bir hastalığa dönüşmesine neden oluyor.

UYUŞTURUCU: SUÇ!

Uyuşturucu kullanımındaki artış beraberinde suç ve suçluların da çoğalmasına neden oluyor.
Uyuşan beyinlerin hayattan kopması beraberinde gasp, darp, tehdit gibi olayların artmasına da neden oluyor. Cinayet kadar varan olayların yaşanmasına zemin hazırlayan vakaların yaşanmadan önlenmesi adına toplumun tüm birimlerinin toplum olma bilinci ile hareket etmesi gerekiyor.
İleri Gazetesi olarak toplumun tüm birimlerini sağlıklı bir gelecek nesil oluşturma adına göreve davet ediyoruz.

Son Güncelleme: 03.09.2014 18:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol