Yozgat her alanda bakire

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, komisyon üyeleriyle birlikte geldiği Yozgat’ta, doğal, kültürel ve somut olmayan kültürel mirasları hakkında bilgi aldı. T

Yozgat her alanda bakire

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, komisyon üyeleriyle birlikte geldiği Yozgat’ta, doğal, kültürel ve somut olmayan kültürel mirasları hakkında bilgi aldı. T

26 Ekim 2017 Perşembe 07:30
520 Okunma
Yozgat her alanda bakire

oplantı, Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün davetiyle Çamlık Otel’de gerçekleştirildi.  Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ile birlikte UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Avni Botsalı ve yönetim kurulu üyeleri de toplantıda hazır bulundu. Yozgat Müze Müdürü Hasan Şenyurt, slayt eşliğinde Yozgat'ın tarihi ve kültürel mirasları hakkında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu yetkililerine bilgilendirdi. Termal kongre ve spor turizmin yeni adresinin Yozgat olması için çalışmaları sürdürdüklerini aktaran Vali Yurtnaç, “Yozgat’ta 9 tane termal kaynağımız var sadece bir tanesi Sorgun ilçemizde değerlendirilmiş. Diğerleri boş akıyor. Biz buralara termal otel yapılmasını istiyoruz. Yapılan termal otellerle beraber burada kongre turizminin de oluşacağını düşünüyoruz. Yozgat’ı Türkiye’de kongrelerin olduğu bir şehir yapacağız” dedi.
Yozgat’ın kültürel, tarihi, doğal imkanlarını öne çıkarmak istediklerini ifade eden Vali Yurtnaç, “Tarım ve hayvancılığın yanı sıra Yozgat’ın kültürel mirası olan Roma Hamamı’nı Yozgat’ın ve Türkiye’nin tanıtımında bir fırsat olarak görüyorum. Yozgat’ın tarihi değerlerini turizme kazandırmak için gerekli girişimlerde bulunduk” ifadelerini kullandı. 
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak bu toplantıyı düzenleyen Yozgat Valiliğine teşekkür eden Komisyon Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Yozgat’ın her alanda bakire olduğuna dikkat çekerek, UNESKO’nun da ilgi alanına giren konuların tanıtımı yapılarak, ekonomiye, turizme kazandırılabileceğini kaydetti. Oğuz, “Bu toplantıyı tanışma, birlikte çalışma açından bir vesile olarak görüyoruz. Burada her türlü bize gelebilecek talebi, isteği değerlendireceğimizden emin olmanızı isteriz. Güzergahımız üzerindeki Yozgat, diğer şehirlerimiz gibi UNESCO açısında pek çok imkana ve fırsata sahip. Ancak bu fırsatları çoğu zaman bulmak araştırmak ve ona göre alt yapıyı hazırlayarak çalışmak gerekiyor. İnşallah Yozgat’ta ki değerler de araştırarak gerekli çalışmalar yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol