YIKMAYIN!

-Yozgat Devlet Hastanesi’nin eski binasının yıkılıp, yerine okul yapılacağı ileri sürüldü

YIKMAYIN!

-Yozgat Devlet Hastanesi’nin eski binasının yıkılıp, yerine okul yapılacağı ileri sürüldü

10 Ekim 2017 Salı 08:00
2877 Okunma
YIKMAYIN!

-Ecdat Yadigarı YIKMAYIN!
-YOZGAT'ın ilk Devlet Hastanesi binasının yıktırılarak, yerine yeni bir binanın  yapılacağı yönündeki iddialar tepki yarattı.

Vatandaşlar, tarihi binaların yıktırılması, bazı bilinen isimlerin  değiştirilip, yeni isimlerin verilmesinin Yozgat'ın tarihini yok etmeye yönelik olduğuna vurgu yaparak, yıkım kararından vazgeçilerek, binanın değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
GAZİ Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Cumhuriyet’in 10’uncu yılında armağan edilen Yozgat Devlet Hastanesi ilk binasının yıktırılıp, yerine okul yapımının düşünüldüğü belirtildi. Yozgat’ta 1933 yılında hizmete açılan, Alman Mühendisler tarafından inşa edilen, döneminin modern hastaneleri arasında yer alan tarihi taş binanın yıkılıp, yerine yeni bir binanın yapılacak olması, daha önce yıkılıp yapılanların durumları dikkate alınarak, akıllarda soru işaretleri oluşturdu.  
Türkiye’nin ilk şehir hastanesinin yılbaşından itibaren hizmete girmesiyle, boşaltılan eski hastanenin, geçen süreye rağmen akıbetiyle ilgili yetkililerden bir açıklama gelmezken, kamuoyunda farklı amaçla kullanılacağı yönünde söylemler ayyuka çıktı. Cumhuriyet dönemini temsil eden, Yozgat’taki ender tarihi eserler arasında yer alan taş binanın yıkılacağı yönündeki iddialar, huzursuzluğa neden oldu.  Yozgatlı vatandaşlar, geçmişte Yozgat’ta Osmanlı yadigarı tarihi yapıların şuursuz ve bilinçsizce yıkıldığını hatırlatarak, aynı duruma bu kez izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdiler. Ecdat yadigarı eski hastane binasının koruma altına alınarak, amacına uygun kullanımının sürdürülüp, gelecek kuşaklara miras bırakılması gerektiğinin uyarısı da yapıldı, konuya Belediye’nin de müdahil olması istendi.  
Yozgat Belediyesi’nin ‘Kent Belleği Müzesi’ oluşturmak üzere çalışma yaptığı bir dönemde, eski binaların yıkılıp, adlarının değiştirilmek suretiyle aslında Yozgat’ın tarihi geçmişinin de silinmeye çalışıldığının altı çizildi.
Haber-Foto:Mustafa TEKER
----------------------------------

HABER/ANALiZ
YOZGAT, tarih boyunca yerleşim merkezi olmasına karşın, bugün gelinen nokta da Çamlık ve benzeri bir iki yer de mevcut haliyle kalmasa, son kurulan şehirlerden bir farkını gösterebilmek mümkün olmayacak. Tarihi yapıların, mekanların bir çoğunun yıkılması, bir çoğunun isimlerinin değiştirilip, yeniden tarihlendirilmesi sonucunda, Yozgat’ın tarihi de bilerek veya bilmeyerek yok edildi, edilmeye de devam ediyor.
Yozgat’ta okul yapılabilecek o kadar çok yer var ki; bunları görmek yerine, mevcut tarihi yapıları yok etme girişimleri, aslında ‘Yozgat’ın dününü yok etme!’ çabaları olarak algılanması gerekir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan, sonraki dönemlerde de ilave binalarla geçtiğimiz yılsonuna kadar hizmet veren eski Hastane binasının yıkılması, akabinde aynı dönemlerde inşa edilen Celal Atik Spor Salonu’nun da yıkılmasını gündeme taşıyacaktır.
Yıkılan veya yıkılmak istenilen sadece taş bir binadan ibaret mi?..
Elbette ki; Hayır!...
Yıkılan Yozgat’ın dünü olacaktır…
Yozgat’ın dününü yıkarsanız, yarından söz etme şansınız da ortadan kalkar…
O nedenle, gelin tarihi yapıları yıkarak, Yozgat’a kötülük yapmayın, mevcutları daha güzel hale getirip, gelecek kuşaklara miras bırakınız…
-Seyfi ÇELİKKAYA

 

Son Güncelleme: 10.10.2017 11:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88