Sürücü kursları KKTC’de buluştu

Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyon’u (TÜSEKON) tarafından düzenlenen ülke geneli sektör çalıştaylarından üçüncüsü 13-16 Ekim tarihlerinde yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) en büyük oteli Kaya Artemis Resort Otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Yozgat’ı temsilen Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği başkanı İsmail Koçak da katıldı.

Sürücü kursları KKTC’de buluştu

Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyon’u (TÜSEKON) tarafından düzenlenen ülke geneli sektör çalıştaylarından üçüncüsü 13-16 Ekim tarihlerinde yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) en büyük oteli Kaya Artemis Resort Otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Yozgat’ı temsilen Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği başkanı İsmail Koçak da katıldı.

21 Ekim 2014 Salı 07:00
685 Okunma
Sürücü kursları KKTC’de buluştu
 14 Ekim Salı günü saat 09:30 – 13:00 arasında gerçekleşen iki oturumun ardından öğleden sonra Magosa’ya turistik amaçlı bir gezi  düzenlendi. 15 Ekim Çarşamba günü saat 09:30 – 13:00 arası gerçekleşen 3. Oturumun ardından öğleden sonra Girne’ye alış-veriş amaçlı bir gezi  yapıldı. 16 Ekim Perşembe günü ise gün boyu otelden hava alanına transferleri gerçekleştirilen katılımcıların farklı saatlerde kalkan uçaklar ile Yavru Vatandan Ana Vatana dönüşleri sağlandı.
14 Ekim pazartesi günü saat 09:30 yapılan çalıştay açılış töreninde AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Ercan Alpay, TÜSEKON Genel Başkanı İsmail Yılmaz ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Bahaddin Alpagut, Yozgat Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı İsmail Koçak ile beraber 400 kişiyi aşkın katılımcı ve basın mensupları hazır bulundular.
Açılış konuşmasını takiben İSKEF Genel Başkanı Sayın Murat TEKİN tarafından “TÜSEKON Teşkilat Yapısı” konulu bir sunum gerçekleştirildi. Daha sonra kürsüye gelen TÜSEKON Genel Başkanı Sayın İsmail Yılmaz tarafından gerçekleştirilen TÜSEKON’ un çalışmaları ve hedeflerini içeren konuşmanın ardından davetlilerin konuşmalarına geçildi.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Ercan Alpay, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel sırası ile konuşmalarını gerçekleştirdi.  
“Sürücü kurslarının açılmasına nüfusa orantılı kota getirilmesi” ile ilgili TBMM’ne verilmiş bir kanun teklifi bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile yine TBMM’ ne verilmiş “Sürücü kursların eğitim araçlarının alınmasında ve bu araçların akaryakıt giderlerinde ÖTV ve KDV indirimi yapılması” hususunda kanun teklifi bulunan CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’ in konuşmacı olarak katıldıkları oturumun yöneticiliğini ise TÜSEKON Genel Başkanı İsmail Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.
Oturuma katılan milletvekillerinin vermiş oldukları kanun teklifleri ile ilgili yaptığı açıklamalar ve bu konularda TÜSEKON ve üyelerinin beklentilerinin konuşulup tartışıldığı oturumun devamında “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde profesyonel sınav yapıcı formatör öğretmen kadrosu oluşturulması” ve “Engellilerin erişebilirliliği yasası ile kurumların karşı karşıya geleceği sorunlar” oturum konuşmacıları ve katılımcıların yönelttiği sorular  tartışıldı. TÜSEKON Genel Başkanı İsmail Yılmaz tarafından konuklara verilen plaket takdim töreninin ardından ilk gün programı sona erdi.
15 Ekim salı günü saat 10.00’da yapılan çalıştayın ikinci gün programında ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Ercan Alpay ve TÜSEKON Genel Başkanı İsmail Yılmaz tarafından gerçekleştirilen oturumda, “Maliyet hesabına dayalı taban fiyat uygulaması”, “Direksiyon sınavlarının standartlarının yükseltilmesi”, “Eğitimcilerin direksiyon sınavlarından ücret almasının sağlanması” “Kursiyer kayıt sözleşmelerinden doğan damga vergisi sorunu”, “Banka ödemelerinde karşılaşılan sorunlar”  gibi kurumlarımızın günlük işleyişleri ile ilgili bir çok temel ve teknik konunun ele alındığı konuşmalar ile katılımcıların yönelttiği sorulara verilen cevaplamalar oldu.
Birçok katılımcının kendi bölgesinde yaşanılan sorunlara dair verdiği örnekler ile yönelttiği sorular, detaylı şekilde cevaplandırıldı. Yoğunluk sebebiyle sorusunu yöneltme fırsatı bulamayan katılımcılar ile bölgesinde yaşanan sorunları rapor haline getirmiş olan il temsilcilerimizin ilettiği yazılı soru ve raporlar daha sonra özel öğretim kurumları genel müdürlüğüne teslim edilmek üzere alındı. 
Programın son bölümünde KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Barış Tilki tarafından konuklara ve katılımcılara yönelik hoş geldiniz konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Sayın Ercan Alpay ve TÜSEKON Genel Başkanı İsmail Yılmaz’a takdim edilen hediyelerin ardından program sona erdi.

Son Güncelleme: 20.10.2014 19:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.