Sanayiciye iyi haber

Yozgat Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin, mikro ölçekli işletmelerin sanayi siciline kayıtlarında kapasite raporu şartının artık aranmayacağını söyledi.

Sanayiciye iyi haber

Yozgat Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin, mikro ölçekli işletmelerin sanayi siciline kayıtlarında kapasite raporu şartının artık aranmayacağını söyledi.

20 Kasım 2014 Perşembe 07:00
428 Okunma
Sanayiciye iyi haber
Şahin, 25 Ekim 2014 tarih 29156 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan SGM 2014/11 sayılı Sanay Sicil Tebliği ile üretime geçen ve üretimde bulunan işletmelerin sanayi siciline kayıtlarını e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinde (https://sanayisiciLsanayi.qov.tr) elektronik ortamda yapılabileceklerini söyledi. 
Sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt olabilmesi için aranan en az bir işçi çalıştırma şartının kaldırıldığını hatırlatan Şahin, böylece işçi çalıştırmayan imalatçı işletmelerin de sanayi siciline kayıp yaptırabileceklerini belirtti. 
Şahin, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik hakkında şu bilgileri verdi: 
“Mikro ölçekli işletme vasıflarını taşıyan sanayi işletmeleri (0-9 kış çalıştıran), kapasite raporu şartı aranmaksızın elektronik ortamda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak beyan etmeleri halinde sanayi siciline kayıt olabilecekler.
Sanayi siciline kayıtlı tüm işletmeler, yıllık işletme cetveli beyanı, değişiklik ve iptal işlemlerin de yine Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirebilecekler.
Bu tebliğ ile, sanayi işletmeleri hakkında daha doğru ve güvenilir veri toplanarak kullanıcıların hizmetine sunulacak. Yeni kurulan sanayi işletmeleri 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereğince, üretim faaliyetine başladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde sanayi sicile kaydolmak zorundadırlar. Sanayi sıci kayıtları sanayi politika ve stratejilerinin belirlenmesinde ihtiyaç duyulan bilgilerin elde edilmesi için önemli bir kaynaktır.
Ayrıca, 02/08/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6495 Sayılı Baz Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ikine maddesi ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa eklenen geçici maddeye göre; faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardır 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında Kanunun 9’uncu maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanmayacaktır.
Sanayi Sicile kayıt zorunluluğunu bugüne kadar yerine getirmeyen sanayi işletmelerinin 6945 Sayılı Kanunla tanınan kanuni muafiyetten yararlanmaları, idari para cezasına uğramadan kayıtlarını yaptırmaları bakımından ivedi olarak il Müdürlüğümüze müracaat etmeler gerekmektedir.”

Son Güncelleme: 19.11.2014 18:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol