Kardeşliğin timsali

Yozgat Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, bu yıl 27’incisi çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası’nın, esnaf ve sanatkar açısından, kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu söyledi.

Kardeşliğin timsali

Yozgat Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, bu yıl 27’incisi çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası’nın, esnaf ve sanatkar açısından, kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu söyledi.

03 Ekim 2014 Cuma 07:00
353 Okunma
Kardeşliğin timsali
Ticaret İl Müdürü İbrahim Akdaş, geçtiğimiz hafta içerisinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada;
“Yaklaşık bin yıllık geçmişiyle Ahilik; kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi; dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir” dedi.
Ahinin tanıtımını da yapan Akdağ, şunları söyledi: “Ahi, vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helalinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen, Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli'nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir”

“Ahilik'in 13'üncü yüzyıldan 21'inci yüzyıla kadar Anadolu'daki esnaf ve sanatkâr birliklerine verilen bir isimdir, "Kısacası Ahilik, köylere kadar ulaşan örgütlenme yapısıyla, milli birliği ve bütünlüğü, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayı temel ilke olarak benimseyen, toplumsal ahlak kurallarına bağlı, bir toplum kurmayı amaçlayan, ülke ekonomisinde temel ihtiyaç maddelerini en kaliteli, en ucuz biçimde üretmeyi öngören bir teşkilatlanma biçimidir” diyen Akdaş, şunları söyledi:

“Ahilikteki iş ilişkileri İslamiyet'e ve kadim geleneklerimize dayanmaktadır. Bu yapı, ekonomik hayatla ilgili olan iş ahlakını ve ekonomik faaliyetlere katılan insanların işlerini hakkı ile nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları da belirlemiştir. Bu yapısı ile Ahilik; 13'üncü yüzyılda Anadolu'da, Balkanlar'da, Kırım'da Türkler tarafından kurulan esnaf, sanatkâr ve üretici (sanayi) birlikleri ile bu birliklerin uyguladıkları ahlaki, siyasi, iktisadi, felsefi duygu ve prensipler anlamına da gelir. Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. "Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı'ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Ahilik, insana yönelik öğüt ve yaptırımları da bulunmakla birlikte esas itibariyle 'bireysel' değil, toplumsaldır. Çekememezlik ve dedikodudan kaçınmak, cömert, şefkatli ve merhametli olmak herkese iyilik yapmak ve iyiliklerini istemek gibi onlarca prensip, esasta bireysel olmaktan çok toplumsal, yani toplum hayatını düzene sokucu içerikte ilkelerdir. Türk Toplumunun iş ahlakı konusunda Ahilik Kurumu ile başlayan, çok köklü bir geleneğe sahiptir. Öyle inanıyorum ki; Millet olarak bu değerlere sahip çıkmak ve diğer toplumlara örnek olacak bir düzeye yükseltmek en büyük hedeflerimizdendir. Bu duygularla esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum.”

Son Güncelleme: 02.10.2014 22:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.