Hak arayışları devam ediyor

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Platformu, dini eğitimde kaliteden, donanımdan, liyakatten yana ortaya koyduğu ortak tavırla yürüttüğü kadro hakkı talebini sürdürüyor.

Hak arayışları devam ediyor

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Platformu, dini eğitimde kaliteden, donanımdan, liyakatten yana ortaya koyduğu ortak tavırla yürüttüğü kadro hakkı talebini sürdürüyor.

03 Ekim 2014 Cuma 00:01
685 Okunma
Hak arayışları devam ediyor
Kur’an kursu öğreticilerinin sorunlarını başta hükümet olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığından, Sendikalara kadar sorunun çözülmesi için iletildiğini belirten Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Platformu Başkanı Kerim Düz; “İsteğimiz, atanma şartlarına haiz 55 puan üstü KPSS ile güncel Yeterliliği bulunan ve bir Eğitim- Öğretim yılı hizmet tecrübesi bulunan tüm kardeşlerimizin kadrolu veya sözleşmeli olarak, atanmalarının yapılması ve iş güvencelerinin sağlanmasıdır” dedi.

2011 yılındaki Fahri Kur’an Kursu öğreticileri alımlarında, yeterlilik ve atanma şartlarından ziyade, hizmet sürelerine bakıldığı için, atama bekleyen ve atama şartlarına haiz hocaların o günden bu tarafa mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Düz, hocaların büyük bölümünün birden fazla yeterlilik belgesine sahip olduğunu kaydetti.
Düz, Kurban Bayramı sonunda TBMM’de de gündeme gelen kadro sorunu ile ilgili şunları söyledi:

“Doğrusu, Bu güne kadar bu çığlıklarımızı ve taleplerimizi görmezden gelen başta Hükümetimiz olmak üzere Yetkili sendika ve Diyanet işleri Başkanımızın bu tavırları, Biz Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Platformu üyelerini derinden üzmüştür. Çünkü şuanda elimizde bulunan,  Yeterlilik belgelerimizin ve KPSS puanlarımızın altında Diyanet İşleri Başkanımızın da imzaları bulunmaktadır. Kısa zaman önce aynı Kursta aynı işi beraber yaptığımız ve çoğunun güncel yeterliliği dahi bulunmayan vekil öğreticiler, bir düzenlemeyle kadroya atandı. Bu atamada asaleten tüm şartları taşıyan hocalarımız dışarıda bırakıldı. Bu adaletsizliğin ve haksızlığın acilen giderilmesini istiyoruz.”

Güncel Yeterlilik belgeleri ve ilgili kurumun atamalarda taban puan olarak belirlediği 55 puan üstü KPSS puanlarının süreleri geçmeden acil bir şekilde gerekli düzenlemenin yapılması gerektiğine işaret eden Kerim Düz, şunları söyledi:
“Bundan önceki kadroya alımlarda hiçbir liyakata bakılmadan kadroya alınırken, bir çoğu hafız olan, ön lisans ve lisans ilahiyat mezunu olan, diyanetin yaptığı bütün yeterlilikleri geçmiş olan ve üstüne üstlük 3-4 senedir fahri olarak çok zor şartlar altında diyanet tarafından çalıştırılan ve kadrolu Kur’an Kursu öğreticilerin yaptığı işin aynısını yapan  fahri Kur’an Kursu öğreticilerine kadro verilmemesi vicdanları sızlatmaktadır. Başbakanımızın ve Hükümetimizin, Kur’an hizmetkârlarının sorunlarını unutacaklarına ihtimal vermiyoruz. Fahri Kur’an kursu öğreticilerinin sıkıntılarının çözülmesi ve iş güvencelerinin sağlanması yerinde bir karar olacaktır. Türkiye genelinde özellikle köylerdeki Kur’an Kurslarında fahrii Kur’an Kursu öğreticileri, asgari ücretin dahi çok çok altında 600 lira gibi ücretlerle çalıştırılmakta ve aldıkları ücretin yarısını yol parası olarak vermektedirler. Aylık olarak yatırılması gereken sigorta pirimleri 15 gün olarak yatırılmaktadır. Birçok sınavdan ve mülakattan geçerek çok zor şartlar vazifesini hakkıyla yapan geçici Kur’an Kursu öğreticilerinin kadroya alınmaları için liyakatlı olmadıklarını iddia ederken, diğer taraftan taşeron işçiliği yapan şirketler gibi Diyanet İşleri Başkanlığının geçici Kur’an Kursu Öğreticilerini Kur’an Kurslarında görevlendirmesinin mantıklı olmadığı kanaatindeyiz.Ve Diyanet İşleri Başkanlığına şu soruyu soruyoruz:” Madem geçici Kur’an Kursu öğreticileri kadro için liyakatsizlerse niçin Kur’an Kurslarında çalıştırıyorsunuz?” Diyanete bağlı Kuran Kurslarında Fahri olarak çalıştırılan bu kardeşlerimizin sorunlarının çözülmemesi durumunda Kur’an la beslenmiş bu gönüllerin bir kez daha kırılacağını şimdiden görüyoruz. Sayın Başbakanımızın vereceği bir talimatla, Hocalarımızın Yeterlilik süreleri dolmadan, atanma şartlarına haiz 55 puan üstü KPSS ile güncel Yeterliliği bulunan ve bir eğitim- öğretim yılı hizmeti bulunan tüm kardeşlerimizin sorunlarını çözeceklerine, en azından iş güvencelerini sağlayacaklarına inancımız tamdır.”

Son Güncelleme: 02.10.2014 22:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.