-Enerjili yük aracı

BOZOK Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaz danışmanlığında ‘Bozok’ ismini verdikleri yük taşıyabilme özelliğine sahip, elektrik enerjisiyle çalışan araç üretti.

-Enerjili yük aracı

BOZOK Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaz danışmanlığında ‘Bozok’ ismini verdikleri yük taşıyabilme özelliğine sahip, elektrik enerjisiyle çalışan araç üretti.

06 Ekim 2017 Cuma 07:05
127 Okunma
-Enerjili yük aracı

Saatte 65 kilometre hız yapabilen araç, tam şarj edildiğinde ortalama 250 kilometre yol alabiliyor. Araç 100 kilometrede 7 liralık enerji tüketiyor. Aracın diğer elektrikli araçlardan ayıran en büyük özelliğinin ise, yarı otomatik şanzıman ile 500 kilo ağırlığında yük taşıyabilmesi olduğu kaydedildi.

3M Elektro Topluluğu Başkanı Özgür Yılmaz, yük taşıma özelliğine sahip elektrikli aracı 10 kişilik ekiple 3 ayda tamamladıklarını söyledi. Yılmaz, aracın diğer elektrikli araçlardan ayıran en büyük özelliğinin yük taşıyabilmesi, dört ileri bir geri yarı otomatik şanzımanın bulunması olduğunu kaydetti. Aracın 8 saatte şarj olduğunu kaydeden Yılmaz, ‘’Bir batarya ile 250 kilometre yol yapabiliyor. 100 kilometrede 7 liralık enerji tüketiyor. Araç, saatte 65 kilometre hız yapabiliyor. Şu an piyasada bulunan araçlardan hiçbir farkı yok. Ön tekerlekler disk, arka tekerlekler kampana ve elektrikle çalışıyor” dedi.

Aracın motor sürüş ve kontrol sistemini kendileri tasarlayıp ürettiklerine dikkat çeken Yılmaz, aracın dış kalıbının kendilerine ait, sadece şanzımanı hazır olarak kullandıklarını vurguladı. Yılmaz,  ‘’Araç şanzımanlı olduğu için yük taşırken yokuşlarda hiçbir problem çıkartmıyor. Yaklaşık 500 kilo yük taşıyabiliyor. Bundan sonraki hedefimiz kendimizi geliştirmek. Araç üzerine koyduğumuz motorları, sürücüleri tekrar tasarlayıp daha verimli, daha fazla yük taşıyabilen, daha uzun mesafe kat edebilen ve daha ekonomik şekilde araç üretmek” diye konuştu.

3M Elektro Topluluğu üyesi Serkan Yılmaz da, ilk defa yük taşıyan bir araç yapmalarından mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ndeki öğrencilerin kendi alanlarında daha öğrencilik yıllarından başlayarak önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, özellikle üniversite bünyesindeki Teknopark Kuluçka Merkezi’nde öğrencilere imkân tanıdıklarını, ileride yapacakları çalışmaları öğrencilik yıllarında Teknoparktaki bürolarında hazırlamalarına imkân sağlandığını anlattı. Karacabey, ‘’3M Elektro grubu da bu kapsamda elektrikli araç üretti. Bu, ileriye doğru geliştirildiğinde ekonomiye ciddi katkısı olacak bir çalışma. Bu tür faaliyetler geleceğe dönük önemli çalışmalar olacaktır. Üniversiteler, geleceğe bakışı olan, perspektifi olan kurumlardır. Dolayısıyla yetiştirdiğimiz üniversite öğrencileri gelecekte ülkelerin ve toplumun ihtiyacı olacak çalışmaları şimdiden yapmaya gayret ediyor. Üniversite yönetimi olarak öğrencilerimizin yaptıkları bu tür çalışmaları destekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88