Çörek otu hasadı görüldü

Yozgat'ta yürütülen alternatif ürün projesi kapsamında Kadışehri ilçesinde deneme amaçlı ekimi yapılan Çörekotu hasadı törenle yapıldı.

Çörek otu hasadı görüldü

Yozgat'ta yürütülen alternatif ürün projesi kapsamında Kadışehri ilçesinde deneme amaçlı ekimi yapılan Çörekotu hasadı törenle yapıldı.

05 Ağustos 2010 Perşembe 10:07
2259 Okunma
Çörek otu hasadı görüldü
Kadışehri Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Tar-Gel tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma sonucunda ilçeye bağlı 20 köyde 35 anlaşmalı çiftçiye ait 320 dekar alanda Çörekotu ekimi yaptırıldı.
    Çörekotu hasadı için Kadışehri ilçesinin Dikmesöğüt köyünde gerçekleştirilen tarla günü programına Kadışehri Kaymakamı İsmail Şanlı, İl Tarım Müdürü Ünal Koçak, Çekerek Belediye Başkanı Davut Karadavut, İlçe Tarım Müdürü Osman Günaydın, Garnizon Komutanı Fuat Şeker, Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, Ziraat Mühendisleri Hakan Seyir, Osman Kahramanoğlu, Nedim Daldal, Yeliz Çalışkan katıldı.
     İl Tarım Müdürü Ünal Koçak törende yaptığı konuşmada, deneme amaçlı yapılan ekim sonucunda Kadışehri ilçesinde ortalama verimin dekar alandan 70-100 kilo olarak elde edildiğini, bu günkü piyasa şartlarında Çörekotunun kilo fiyatının ortalama 3 liradan alıcı bulduğunu hatırlatarak, tahıldan daha karlı olduğunu söyledi.
     İlçe Tarım Müdürü Osman Günaydın ise, köylülerin bölgede ekimi ve hasadı gerçekleştirilen Çörekotunun hububata oranla çok daha karlı bir ürün olduğunu, bu nedenle bölge çiftçisinin bu ürüne yönelmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından deneme amaçlı ekimi yapılan ürünün hasadı gerçekleştirildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
musa tek.. 2014-04-14 19:00:46

100 kg *3--300 tl karlı bir ürün oldugnu sanmıyor sevgili çifçi kardeşlerim

banner88