Besicilere uyarı

BOĞAZLIYAN Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Halıcı, Hayvan Pazarı’nı gezip, besicilerle sohbet etti, sağlıksız, kontrolsüz hayvan alımlarından uzak durulması konusunda uyarılarda bulundu.

Besicilere uyarı

BOĞAZLIYAN Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Halıcı, Hayvan Pazarı’nı gezip, besicilerle sohbet etti, sağlıksız, kontrolsüz hayvan alımlarından uzak durulması konusunda uyarılarda bulundu.

26 Ekim 2017 Perşembe 07:21
117 Okunma
Besicilere uyarı

Halıcı, hayvan pazarında padokları gezdi, hayvanların sağlığı, fiyatları ve hayvan satıcılarının sorunları hakkında bilgi aldı. Borsa Başkanı Harun Halıcı, üreticilerin sorunlarını dinlediklerini belirterek, ‘’Tamamında kulak küpesi bulunan, sağlıklı hayvanlar. Besicilerimiz aksaklık gördüklerinde, mutlaka hayvan pazarında bulunan resmi veterinerlere hayvanlarını göstererek, muayene ettirmeleri gerekmektedir. Eğer bir şüpheleri varsa mutlaka bunu veterinerlere kontrol ettirsinler. Ayrıca kulak küpeleri ve hayvan sevk raporları olması gerekiyor. Bunun yanında aşırı koku ve ishali fazla olan hayvanları mutlaka veterinerlere muayene ettirsinler. Hayvan hastalıklarının yayılmasını önlemek için de dışarıdan hayvan alacaklarsa mutlaka hayvanın pasaportunu ve kulak küpelerinin yerinde olup olmadığını kontrol etsinler” dedi.
Başkan Halıcı, dışardan gelen hayvan satıcılarla birlikte yerli üreticilerin de pazarda yer aldığını hatırlattı. Halıcı, hepsiyle görüşüp, sorunlarını dinlediklerini, herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını ifade etti. Halıcı, ‘’Boğazlıyan’da ciddi bir hayvan varlığımız var. Boğazlıyan’dan dışarıya giden ve dışarıdan gelen hayvan hareketi var. Her şey normal devam ediyor. Hayvan pazarları çok önemli, satıcıların, alıcıların rahat şartlarda alışverişi tamamlamaları lazım. Bunun yöremize çok çeşitli faydaları var. Pazarın kendi görevlileri de var, gördüğümüz kadarıyla güvenli bir ortam” şeklinde konuştu.
Boğazlıyan’da hayvan alınacak yerin, Canlı Hayvan Pazarı olduğuna vurgu yapan Halıcı, ‘’Kesinlikle bizim pazarımızı tercih etsinler. Bütün kontroller girişte dezenfeksiyonla başlıyor. Hayvanlara dışarından herhangi bir hastalık gelmemesi için bu sistemlerle koruma altına alınıyor. Dezenfeksiyon cihazlarıyla temizlik gerçekleştiriliyor. Herhangi bir hastalığa izin verilmiyor’’ ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Besicilere UyarıYozgat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol