POŞETLER BEDELLi OLDU

YOZGAT’ta dün sabahtan itibaren marketlere gidip, ihtiyaçlarını alan vatandaşlar, ellerine tutuşturulan fişlere yansıyan poşet bedelini görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

POŞETLER BEDELLi OLDU

YOZGAT’ta dün sabahtan itibaren marketlere gidip, ihtiyaçlarını alan vatandaşlar, ellerine tutuşturulan fişlere yansıyan poşet bedelini görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

02 Ocak 2019 Çarşamba 07:00
515 Okunma
POŞETLER BEDELLi OLDU

Poşet bedelinin, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun’da yer alan düzenleme uyarınca, alındığı hatırlatıldı. Uygulamanın yeni yılın ilk gününden itibaren plastik alışveriş poşetlerinde en az 25 kuruş olarak uygulanmaya başlandı. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesileceği kaydedildi. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacağı, yeni üretilen tüm poşetlerin barkodlu olacağı bildirildi. Ancak firmalara ellerindeki barkodsuz poşetleri kullanabilmeleri için 31 Mart'a kadar süre tanındı. Manav, ekmek ve şarküteri reyonları poşetlerin ücretsiz olduğu öğrenildi. Dün itibariyle marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetlerin ücretsiz olduğu duyuruldu. Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edeceği açıklandı. 
POŞETE PARA ÖDEDİK
Yozgat’ta ücretli poşet uygulamasının başlamasıyla birlikte vatandaşlar “Poşeti mi dolduracağız, poşete mi para ödeyeceğiz” diyerek uygulamaya tepki gösterdi. Vatandaşlar tanesi 25 kuruştan aldığı poşetlerin içine satın aldıkları ürünleri yerleştirdi. Uygulamayı doğru bulmayan vatandaşlar, “Dört paket makarnayı elimizde götüremiyoruz, bir poşete de 25 kuruş para ödüyoruz” yorumunu yaptı. Öte yandan poşet satıcıları ise, vatandaşlara alternatif ürün sunmaya başladı. Yozgat’ta poşet ve plastik ürünler satışı yapan Arif Gürer, birden fazla kullanılacak kalın poşet sattıklarını, bunun yanında geçmişte kullanılan eski tehliz tarzı pazar poşetleri ve fileleri de satışa sunacaklarını ifade etti.

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol