ŞEKER’iN TADI YOK!

Yozgat’ta şeker pancarı hasadının başlaması ile birlikte şeker fabrikaları da kantarların bulunduğu merkezlerde alımlara başladı. Yerköy’deki kantara alım için sıraya giren pancar çiftçisi, alımların geç yapılmasından fiyatlardan dert yandı.

ŞEKER’iN TADI YOK!

Yozgat’ta şeker pancarı hasadının başlaması ile birlikte şeker fabrikaları da kantarların bulunduğu merkezlerde alımlara başladı. Yerköy’deki kantara alım için sıraya giren pancar çiftçisi, alımların geç yapılmasından fiyatlardan dert yandı.

24 Ekim 2012 Çarşamba 08:58
536 Okunma
ŞEKER’iN TADI YOK!
Şeker pancarları ofislerde hassas bir ayrıştırmayla alınırken, çiftçi alımların hem geç yapıldığından hem de eskisi gibi para kazanamamaktan dert yandı. Türkiye’nin şeker pancarında önemli merkezlerinden bir tanesi olan ve bünyesinde iki şeker fabrikası bulunan Yozgat’ta üretim yoğunluğu nedeni ile komşu illerdeki fabrikalara da şeker pancarı gönderiliyor.
Alımların yapıldığı Yerköy İlçesi’nde Çorum Şeker Fabrikası’ndan gelen yetkililer hassas ayrıştırmalar neticesinde pancar alımı gerçekleştiriyor. Yoğun geçen hasan döneminin ardından pancarını ofise getirerek satan çiftçi girdileri iyiden iyiye artan pancarın artık kazandırmadığından dert yanıp, pancar fiyatlarının artırılmasını istedi. Pancar alım filolarında oluşan uzun kuyruktan da şikayet eden çiftçi, bir an evvel pancarını teslim etmenin telaşıyla bekliyor. Yerköy Pancar Alım Kantarında görevli Abdulkadir Sevimli, haftada bir gün şeker dikisyonu yaptıklarını belirterek, her 500 tonda bir torba numune aldıklarını söyledi.
Ölçümlerin Çorum’da yapıldığını ve şeker ölçümüne göre fiyatlandırmanın yapıldığını söyleyen Sevimli; “Çiftçi verilen numunenin de parsını alıyor. Bunun şeker ölçümü yapılıyor 16’yı geçtikten sonra bunun farkını ödüyor. 16’dan düştüğü anda çiftçinin zararına oluyor. Pancar 118 kuruş şuanda ama 124 kuruş olmasını bekliyoruz” dedi.
PANCAR PARA ETMİYOR
Yerköy’de pancar ofislerinde ürününü fabrika yetkililerine teslim eden çiftçi, fiyatlardan ve uzayıp giden kuyruklardan şikayet etti.
Çiftçiler artan girdiler karşısında pancar fiyatlarının son yıllarda zamlanmaması yüzünden zor duruma düştüğünü söyleyen çiftçi, şu açıklamalarda bulundu:
“- Mazot 800 liraydı gübre 250 liraydı işçi 25 liraydı. Şimdi mazot 4 buçuğa yaklaştı gübre bir bucuk milyar işçi 130 lira pancar aynı fiyat 115 kuruş. Bunun çiftçiyi kurtarması mümkün değil. Maliyetini kurtarmıyor çiftçi, zararda. Ben şimdi bunu bıraktım bu sene yoncaya göndüm.
- Şeker pancarı getirdim. Tonajı daha belli değil ama burada çok sıkıntı var. Sıra sıkıntısı. Valla sabah 7 buçuk 8 arası geliyoruz saatlerce alım yapılmasını bekliyoruz. Sürekli pancar çekiyoruz işte günde bir sefer ya veriyoruz ya veremiyoruz. Verim normal ama maliyetler kurtarmıyor çapa gübre işçilik pahalı. 12 kuruş falan civarında şuan pancar. Şeker oranı düştüğü zaman bu daha aşağılara çekilebiliyor.”- Çiçekdağı’nın Köseli kasabasında çiftçilik yapmaktayım. Bu sene 30 dönüm pancar ektik. Verim çok düşük. Tohumlardan tohumlara ithal tohum diyorlar ithal tohum ektik ithal tohumun verimi çok düşük. Maliyeti kurtarmıyor şeker oranı düşük. Çorum’a gönderiyoruz Çorum 15 şeker oranı getiriyor. Fiyatı yüksek almak için 17-18 olması lazım. Yerli pancar da kilo olmuyor hiç alamıyoruz yerli pancardan. Yani yukarı tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal hesabı oluyor bu. - Pancar ekiyoruz rezilliğimiz diz boyu. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Günde bir sefer pancar ya veriyoruz ya veremiyoruz. Pancarımız para etmiyor. 10 sene önce ki fiyatın aynısı şuanda. Mazot desen başını aldı gidiyor gübre desen başını aldı gidiyor yetişemiyoruz artık.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol