Tatminden ve tahminden uzak!

YOZGAT Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kenan Şerefli, yeni sınav sistemini, tatminden ve tahminden uzak’ olarak nitelendirerek, eleştirdi.

Tatminden ve tahminden uzak!

YOZGAT Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kenan Şerefli, yeni sınav sistemini, tatminden ve tahminden uzak’ olarak nitelendirerek, eleştirdi.

26 Ekim 2017 Perşembe 07:26
136 Okunma
Tatminden ve tahminden uzak!

Şerefli, düzenlediği basın toplantısında, eğitimin, ülkelerin geleceklerinin şekillenmesinde önemli bir fonksiyona sahip olduğuna dikkat çekip, bilimde, teknolojide, sanatta, edebiyatta gelişen, öncü olan ülkeler incelendiğinde, nitelikli bir eğitim sistemine sahip olduklarının görüleceğine işaret etti. Şerefli, ‘’İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır. Bunun farkında olan ülkelerin önceliği eğitim olmakta, başarılı insanların yetiştirilmesi için en büyük değer her zaman bu alana verilmektedir. Sistemli, planlı olmayan ve istişareye dayanmayan hiçbir proje, başarılı olmamıştır, olmaz da. Ülke olarak, yıllardır sancısını, sıkıntısını, stresini yaşadığımız nokta burasıdır. Yerel değerlere dayanan evrensel bir eğitim sistemini kuramayışımızın temel sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Öğrencileri sürekli başka yönlere kanalize eden, velileri tedirgin eden ve sık sık değiştirilmek zorunda kalınan sınav sistemleri de böyle bir anlayışın ürünüdür. Geçmişte LGS, OKS, SBS, ÖSS, ÖYS, LYS gibi, nice harfleri değişen ama kaderleri değişmeyen sistemler aynı mantığın kısır tezahürüdür’’ dedi. 
Kenan Şerefli, istişare meclisi geniş, kabul düzeyi yüksek bir sisteme ihtiyacın bulunduğunu hatırlatarak, milletin varlığı, dimağı, tasavvuru, idealleri, hayatı, hayalleri, istiklali ve istikbali ile doğrudan ilgili olan eğitimin sorunlarının, anlık etki ve tepkilerle düzenlenmemesi gerektiğini aktardı. Şerefli, ‘’Hele nesnesi, öznesi, amacı, aracı insan olan eğitim meselelerini en insanî gerekçelerle bile olsa tartışmadan çözmeye çalışmak, yanlışın da ötesinde nesillerin yitirilmesine sebebiyet verecek vahim bir hatadır. Eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, örnek modellerden yararlanılmalı, çağın gerekleri dikkate alınmalı, mutlaka istişare edilerek farklı görüş ve önerilerden istifade edilmelidir. Aksi hâlde bu kısır döngü sürüp gidecektir’’ diye konuştu. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol