CUMHURBAŞKANI R. Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Rıza Kayaalp Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ak Parti Yozgat 6. Olağan İl Kongresinde partililere hitap etti.
Her zaman olduğu gibi Yozgat’ta bir beklenti hâkimdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan hâlihazırda, yapımı devam eden projeler için bir tarih verecek mi? Yeni yatırım müjdesi verecek mi?.. gibi sorularla meşguldük…
Sayın Cumhurbaşkanı Yozgat'a gelmek üzere helikopterle yola çıkmıştı ancak helikopteri hava muhalefeti dolayısıyla Tokat’ın Zile ilçesine iniş yapmak zorunda kaldı. Oradan Yozgat’a karayolu ile gelmişti.
Belki bundan dolayıdır, Yozgat’ın karayolları asfalt çalışmalarına değindi Cumhurbaşkanı Erdoğan…
“Programa göre 2010 yılında bitirilmesi gereken asfaltlama çalışmaları halen tamamlanabilmiş değil. İlgili kurumlarımızdan bu aksaklığın müsebbiplerinin tespit edilerek, sorumlulardan hesap sorulmasını istedik. Şimdi mesele yeni baştan ele alındı. İnşallah Yozgat'ın yollarının büyük bölümü bu yıl, tamamı da önümüzdeki yıl asfaltlanmış olacaktır” dedi.
Bu açıklamayı, Yozgat’ın yıllardır süregelen yol çilesi için sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Devletin en tepesindeki isim, gelecek yıl asfaltlama çalışmalarının tamamlanacağını taahhüt etti.
Söz ulaşımdan açılmışken, Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde sıkça konuştuğumuz hafif raylı sisteme de değindi.
Geçtiğimiz günlerde, Valimiz Kemal Yurtnaç tarafından, Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde 2010 yılında Yozgat ziyareti sırasında gündeme getirilen “Hafif Raylı Sistem Projesi”ni tekrar gündeme taşınmıştı ve gerek yerel basında gerekse sosyal medyada hafif raylı sistem konusu gündeme oturmuştu.
“İyi olur” diyenler de var, “Ne gereği var” diyenler de…
Cumhurbaşkanı bu konuyla ilgili bir söz vermedi. Sadece “Ulaştırma Bakanlığımızdan hem kampüse ulaşımı kolaylaştıracak hem de tren yoluyla şehrin bağlantısını sağlamak açısından hafif raylı sistem yapılması konusunu değerlendirmesini istedim” diyerek konuyu kapattı.
Ayrıca; Yozgat havalimanı ihalesinin yapılmak üzere olduğunu, bu yıl inşaatına başlanacağını ve 2020 yılında da hizmete gireceğini söyledi.
Sürekli tarihi değişen hızlı tren projesi için ise 2023’ü işaret etti.
Bu konuyla ilgili, keşke Yozgat-Sivas arası değil de, Yozgat-Ankara arası hızlı tren çalışmaları yapılsaydı, en azından hızlı trene daha erken kavuşurduk diye çok kez fikrimi dile getirmiştim.
2015, 2017 derken artık hızlı tren için 2023’ü beklemek zorundayız.
Vaktiyle TSO eski başkanı Metin Özışık tarafından gündeme getirilen hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Veterinerlik Fakültesinin kurulduğu Sorgun'a burayla entegre şekilde çalışacak bir hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması düşünülebilir. Bakanlığımız hayvancılık konusunda çok ciddi teşvikler veriyor” dedi.
Hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi için de bir taahhütte bulunmadı.
Çok detaya girmeyeyim.
Özetlemek gerekirse; Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının Yozgat’a ayırdığı bölümünde geçmiş hizmetlerden ve yapımı devam etmekte olan projelerden bahsetti ama Yozgat için yeni bir yatırım müjdesi vermedi.
Cumhurbaşkanından duyduğumuz, Yozgat için yeni sayılabilecek projeler; hafif raylı sistem ve hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesiydi. Onlar için de kesin bir ifadede bulunmadı.
Yapımı bir türlü bitmeyen Yozgat’ın karayolları için umut verici, yüz güldüren bir açıklama yaptı ama Yozgat’la ilgili konuşmasının son bölümündeki söylediklerinin bence hatırda kalması gerekiyor.
O nedenle tekrar etmek istiyorum.
“Altyapısı olmayan heveslerle yola çıkılmaz” dedi Cumhurbaşkanı Erdoğan.
Ve ekledi; “Yozgatlılar olarak kafa kafaya verip düşünün, eldeki imkânları en iyi nasıl kullanılacağının çözümü bulun, proje üretin biz de hükümet olarak elimizden geleni yapacağız.”
İşte can alıcı noktası burası…
“Proje üretin. Yozgatlılar olarak yatırımcıları buraya çekecek iklimi sizler oluşturacaksınız” dedi
Ankara'ya yola çıkarken, ceplerini sadece atama bekleyen veya terfi ettirilmesi istenen isimlerin yazılı olduğu not kâğıtlarıyla dolduran bürokratların ve siyasetçilerin kulaklarına küpe olsun bu sözler.
Eğer devletin en tepesindeki isim, “Ak partiyi kurduğumuzdan beri Yozgat’ta hep birinci olduk. Bizim de Yozgat’a sahip çıkmak, Yozgat’ın her türlü meselesini çözmek boynumuzun borcudur. Proje getirin biz hükümet olarak üzerimize düşeni yapalım” diyorsa, burada sivil toplum kuruluşlarına, bürokratlara ve siyasilerimize büyük iş düşüyor demektir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Recep Arslan 2018-01-19 00:12:23

Haklı bence önce insanımız gelişecek ve geliştirecek ki devlet te görevini yapsın.